http://www.transporttm.pl/news/526/18/GEFCO-testuje-Stralisa-LNG

Pojazdy ciężarowe

GEFCO testuje Stralisa LNG

28-05-2019
GEFCO Polska rozpoczęła testy ciągnika IVECO Stralis Natural Power o mocy 460 KM. Zainteresowanie firmy pojazdami niskoemisyjnymi wynika z globalnej strategii Grupy GEFCO, która zakłada analizę dostępnych rozwiązań na rzecz czystszego transportu. GEFCO już 2. rok z rzędu uzyskała 2% ograniczenie emisji CO2 w transporcie.

Gazowy Stralis jest testowany w ramach dostaw na produkcję dla dużego klienta z branży motoryzacyjnej. Zespół GEFCO na bieżąco i bardzo dokładnie śledzi codzienną eksploatację, co jest możliwe dzięki zaawansowanym narzędziom telematycznym pojazdu. Przez 3 tygodnie ciągnik będzie jeździć na wahadle liczącym około 40 km pomiędzy dostawcą elementów nadwoziowych a montownią samochodów. Jeżeli testy zakończą się pomyślnie, GEFCO Polska i współpracujący z firmą przewoźnicy są otwarci na sukcesywne wprowadzanie ciężarówek LNG. „Odpowiedzialność za wpływ logistyki na środowisko spoczywa na każdym uczestniku łańcucha dostaw. Dlatego z dużym zainteresowaniem śledzimy rozwój pojazdów nisko i bezemisyjnych. Zgodnie z przyjętym przez Unię Europejską planem, do 2030 r. producenci pojazdów ciężarowych będą musieli obniżyć emisję CO2 o kolejne 30%. Wynikające z tego korzyści dla środowiska są oczywiste. Obecnie, poza zwiększaniem udziału pojazdów Euro VI, jesteśmy żywo zainteresowani alternatywnymi rozwiązaniami. Wśród nich są ciężarówki zasilane gazem ziemnym” – mówi Rafał Krajewski, Dyrektor Generalny GEFCO Polska.

Nowy Stralis NP 460 jest wyposażony w 2 zbiorniki LNG magazynujące łącznie ponad 390 kg gazu. Taki zapas pozwala pokonać nawet 1600 km na jednym tankowaniu.