http://www.transporttm.pl/news/524/18/Piotr-Dolengiewicz-zwyciezca-Konkursu-Kierowcow-Scania

Pojazdy ciężarowe

Piotr Dołengiewicz zwycięzcą Konkursu Kierowców Scania

16-05-2019

Tytuł najlepszego polskiego kierowcy w Konkursie Kierowców Scania 2018/19 przypadł 30-letniemu zawodnikowi z Białegostoku. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w europejskim finale, który odbędzie się w dniach 24-25 maja w centrali Scania w Södertälje.Piotr Dołengiewicz pokonał 11 rywali, wśród których byli laureaci regionalnych finałów konkursu i kwalifikacji z wykorzystaniem systemu Scania Fleet Management. Polski finał składał się z dwóch etapów. Pierwszego dnia uczestnicy przeszli test drogowy, gdzie oceniano umiejętność przewidywania i jazdę ekonomiczną, musieli sprawdzić pojazd przed jazdą i udzielić pierwszej pomocy. Drugiego dnia mieli zadania na placu manewrowym, w tym Water Challenge polegający na strąceniu 5 pachołków przednimi kołami ciągnika siodłowego, na którym zamocowano zbiornik z 1000 l wody, tak by rozlać jej jak najmniej. Zadanie finałowe było wykonywane równocześnie przez dwóch zawodników, którzy manewrując zestawem mieli strącić wyznaczone pachołki w jak najkrótszym czasie.

Piotr Dołengiewicz, zdobywca 1. miejsca w Polsce, ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. To był jego pierwszy start w konkursie organizowanym przez Scania. „Największym wyzwaniem był brak doświadczenia w jeździe nowymi pojazdami. Moja dotychczasowa kariera zawodowa opierała się na pojazdach starszych, które nie były wyposażone w automatyczne skrzynie biegów oraz systemy wspomagające jazdę. Przez to obawiałem się jazdy konkursowej i oceny Scania Driver Support” – komentuje zwycięzca polskiego finału. Drugie miejsce zajął Rafał Pawlak, zwycięzca regionalnego finału w Gliwicach, a trzecie Kamil Cybulski, finalista z Koszalina.

Do udziału w tegorocznym konkursie Scania zgłosiło się ponad 3 tys. kierowców z całej Polski. Scania Driver Competitions to największe takie zawody na świecie. Udział bierze ponad 350 tys. zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów z 30 krajów. Główną nagrodą w zawodach jest Scania nowej generacji o wartości do 100 tys. euro. „Branża transportowa w Polsce i w Europie potrzebuje coraz więcej kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów, a jednym z głównych założeń Konkursu Kierowców Scania jest wzbudzenie zainteresowania tym zawodem i podniesienie jego prestiżu. Zachęcamy młodych ludzi do wybrania pracy kierowcy i rozwoju swoich umiejętności. Tym samym wspieramy przedsiębiorców z branży transportowej” – komentuje Pawel Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska.

Partnerami konkursu w Polsce są: Michelin Polska, Compensa TU Vienna Insurance Group, Wielton, IRU, Komisja Europejska i Scania Finance Polska.

Podczas konkursu w Polsce używano ciągników Scania R450 i naczep kurtynowych Wielton o niskiej masie własnej, ulepszonej konstrukcji i pojemnym wnętrzu. Wyposażono je w opony Michelin X LINE Energy klasy AAA oporów toczenia. Opony nowej gamy na całym zestawie umożliwiają zaoszczędzenie do 1 l paliwa na 100 km w porównaniu do poprzedniej generacji X LINE Energy (BBA). Średnia oszczędność z tego tytułu wynosi ok. 1,6 tys. euro w pierwszym życiu opony.