http://www.transporttm.pl/news/514/17/Arriva-zamawia-54-Urbino-CNG-dla-Warszawy

Autobusy

Arriva zamawia 54 Urbino CNG dla Warszawy

15-04-2019

W związku z wygranym przetargiem na obsługę wybranych linii w stolicy Arriva zamówiła 54 Solarisy Urbino 18 zasilane CNG. Zgodnie z umową wszystkie pojazdy mają być gotowe jeszcze w tym roku. Będzie to debiut gazowców marki Solaris w Warszawie.Choć ulicami Warszawy jeździ już blisko 1,5 tys. autobusów Solaris, producent pierwszy raz w historii dostarczy do stolicy pojazdy gazowe. Przegubowe Urbino 18 CNG zostaną wyposażone w wiele ekologicznych rozwiązań gwarantujących niższą emisję zanieczyszczeń. Będą zasilane sprężonym gazem ziemnym, zmagazynowanym w umieszczonych na dachu butlach o pojemności 1700 l i spalanym przez silniki Cummins o pojemności 8,9 l i mocy 293 kW.

Każdy autobus będzie miał 39 miejsc siedzących. Solaris wyposaży pojazdy w pakiet systemów elektronicznych, obejmujący m.in. informację głosową, stały monitoring na zewnątrz i w środku, system zliczania pasażerów czy łączności alarmowej dla kierowcy. Podróżujący będą mogli zakupić bilety w automatach, w które zostanie zaopatrzony każdy zamówiony autobus. Napędzane gazem Solarisy odznaczają się niższym poziomem hałasu niż w wersjach wysokoprężnych, co – w parze z całopojazdową klimatyzacją – znacząco zwiększy komfort podróżowania.

CNG jest najbardziej powszechnym paliwem alternatywnym w Polsce. Według autorów raportu Polskiego Kongresu Paliw Alternatywnych, zastąpienie części taboru autobusami CNG, może doprowadzić do redukcji emisji NOx nawet o 50%, a CO2 o 20%.

Solaris produkuje autobusy z napędem CNG od 2004 r. Do tej pory z podpoznańskiej fabryki wyjechało już ponad 1,1 tys. takich pojazdów, m.in. do Norwegii, Szwecji, Słowenii, Czech czy Francji.