http://www.transporttm.pl/news/506/17/Solaris-Urbino-12-LE-lite-hybrid-z-nagroda-Top-Design-Award-2019

Autobusy

Solaris Urbino 12 LE lite hybrid z nagrodą Top Design Award 2019

18-03-2019
Podczas poznańskich targów Arena Design Solaris Urbino 12 LE lite hybrid został wyróżniony nagrodą Top Design Award 2019.

XI targi Arena Design odbyły się w dniach 12-15 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas imprezy przyznano nagrody Top Design Award, które premiują innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie. W składzie jury konkursu znalazły się uznane autorytety z dziedziny wzornictwa, projektanci, styliści i pracownicy akademiccy. Nagrody przyznano w 16 kategoriach, m.in. przemysł, biuro, ogród, elektronika użytkowa czy przestrzeń publiczna.

Solaris Bus & Coach S.A. nagrodzono w kategorii „Motoryzacja i transport publiczny” za debiutujący podczas ubiegłorocznych kieleckich targów TRANSEXPO model Urbino 12 LE lite hybrid. Wyróżnieni zostali Jens Timmich, odpowiedzialny od wielu lat za design pojazdów z Bolechowa i Michał Pikuła, Dyrektor Działu Rozwoju Autobusów, który odpowiada za projekt techniczny i opracowanie nowej konstrukcji. To już 3. nagroda wręczona polskiemu producentowi przez jury tej wystawy. Poprzednie wyróżnienie Solaris otrzymał w 2012 r. za tramwaj Solaris Tramino, a następnie w 2015 r.za design najnowszej odsłony rodziny miejskiego autobusu Urbino.

Nazwa nagrodzonego pojazdu odnosi się do jego największej zalety, jaką jest niskie zużycie paliwa, a tym samym mniejsze koszty eksploatacji w porównaniu z analogicznymi dostępnymi na rynku. Głównym celem przyświecającym inżynierom Biura Badań i Rozwoju Solaris było opracowanie autobusu, który w teście SORT 2 uzyska zużycie paliwa poniżej 30 l/100 km. Jednym z najważniejszych warunków było obniżenie masy pojazdu: Urbino 12 LE w wersji lite hybrid waży poniżej 9 ton.

Lekki i ładny: wymagania produktowe zmuszały do oszczędności m.in. w wystroju wnętrza. Projektanci i konstruktorzy wyszli z tego obronną ręką, przygotowując prototypowy egzemplarz Urbino 12 LE lite hybrid.