http://www.transporttm.pl/news/495/20/Mobilna-stacja-diagnostyczna-dla-slaskich-inspektorow-ITD

Warsztat i opony

Mobilna stacja diagnostyczna dla śląskich inspektorów ITD

11-02-2019
WSOP dostarczyła mobilną stację diagnostyczną dla Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach. To specjalistyczne urządzenie pracuje w oparciu o elementy linii diagnostycznej CERTUS zamontowane w automatycznie rozkładanym kontenerze.

Pod koniec stycznia miała miejsce oficjalna premiera MSD. Już podczas prezentacji mobilnej stacji przedstawiciele ITD nazywali ją zielonym „transformersem” ze względu na zdolność do samodzielnego rozładunku z pojazdu, automatyczny obrót wokół własnej osi, podnoszony dach, rozkładane najazdy i bezprzewodowe sterowanie. Dzięki zwartej konstrukcji kontenera stanowiska można używać na stosunkowo niewielkich powierzchniach, co pokazano ustawiając MSD na drodze ograniczonej krawężnikami. Podczas prezentacji mobilnej stacji na parkingu obok autostrady A4 w Rudzie Śląskiej inspektorzy ITD zatrzymali i skontrolowali losowo wybrany pojazd ciężarowy. „Mimo mrozu i silnego wiatru CERTUS wykazał niezawodne działanie w trudnych warunkach eksploatacji. Proces przygotowania MSD do prowadzenia kontroli drogowej trwa niespełna 15 minut od momentu przyjazdu na miejsce i rozpoczęcia wyładunku” – powiedział Prezes Zarządu WSOP, Jarosław Cichoń.

Warto podkreślić, że mobilna stacja pracuje w oparciu o kluczowe elementy linii diagnostycznej CERTUS: rolki hamulcowe i szarpak. MSD ma większość najważniejszych funkcji dostępnych w linii przeznaczonej dla stacjonarnej okręgowej SKP, umożliwiając badanie niemal wszystkich typów pojazdów, do których kontroli jest uprawniona ITD. Podczas kontroli prowadzonych na drodze inspektorzy szczególnie doceniają łagodny rozruch rolek hamulcowych i zmianę ich prędkości obrotowej sterowaną falownikami, bez uciążliwych szarpnięć pojazdem. Z kolei łatwy wyjazd ze stanowiska do badania hamulców umożliwia funkcja lekkiego przyhamowania rolek, co zapobiegając jednocześnie ich nadmiernemu rozpędzeniu przez badany pojazd, zwłaszcza z pełnym obciążeniem. Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia także kontrolę działania tachografów i badanie pojazdów z napędem 4x4.

Sterowanie urządzeniami mobilnej stacji diagnostycznej i procesem jej rozkładania w miejscu planowanej kontroli umożliwiają trwałe i niezawodne piloty przemysłowe. Możliwa jest także obsługa rolek hamulcowych oraz dymomierza i analizatora spalin za pomocą tabletu z ekranem dotykowym.

Mobilną stację wraz z pojazdem ciężarowym służącym do jej przewozu zaprojektowała i dostarczyła firma WSOP w ramach przetargu. Koszt to 1,2 mln zł.

Jednym z głównych zadań Inspekcji Transportu Drogowego jest ochrona uczciwej konkurencji. Zastosowanie tego narzędzia zwiększy skuteczność działania inspektorów, wpłynie na ograniczenie smogu w śląskiej metropolii, pozwoli też na bardziej skuteczne wychwytywanie pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu.