http://www.transporttm.pl/news/490/17/Elektryczne-Solarisy-we-Wloclawku

Autobusy

Elektryczne Solarisy we Włocławku

23-01-2019

Solaris Bus & Coach S.A. zawarła 14 stycznia umowę na dostawę 3 autobusów elektrycznych do Włocławka. Realizacja jest przewidziana jeszcze w tym roku, wartość zamówienia to blisko 8,5 mln zł.Zamówione przez Urząd Miasta Włocławek Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi elektrycznymi pojazdami transportu publicznego w tym mieście. Ekologiczną jazdę zapewnią baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh oraz zintegrowane w osiach silniki elektryczne o mocy 2x125 kW. Poza pojazdami, producent jest odpowiedzialny za dostarczenie 4 wolnostojących ładowarek zajezdniowych. Autobusy będą przystosowane do ładowania baterii za pomogą złącza plug-in, dodatkowo zostaną konstrukcyjnie przygotowane do montażu pantografów, których będzie można użyć do ładowania w przyszłości.

Dwunastometrowe Urbino electric będą w pełni klimatyzowane. Zamawiający zdecydował się na hybrydowy system ogrzewania z funkcją przygotowania cieplnego wnętrza, która przyczyni się do niższego zużycia energii w sezonie jesienno-zimowym, a to przełoży się na zwiększenie zasięgu autobusu.

Umowa na dostawę 3 autobusów elektrycznych Solaris do Włocławka jest potwierdzeniem coraz większego zainteresowania ekologicznym transportem publicznym na naszym rynku. Włocławek jest 18. miastem w Polsce, które zdecydowało na zakup zeroemisyjnych pojazdów podpoznańskiego producenta. W niektórych tabor elektryczny ma znaczący udział we flocie (np. w Jaworznie jest to 40%). W Polsce zamówiono już blisko 150 autobusów Urbino electric.

Zwrot w stronę ekologicznej komunikacji miejskiej jest zauważalny w całej Europie, a zalety autobusów elektrycznych, jak cicha i bardzo płynna jazda, a także brak emisji spalin do otoczenia, stanowią zachętę dla włodarzy miast i przewoźników. Według przewidywań UITP, w 2030 r. autobusy z napędem elektrycznym będą stanowiły blisko 50% wszystkich zamówień.

Trzy Urbino 12 electric mają pojawić się na ulicach Włocławka w październiku br.