http://www.transporttm.pl/news/489/17/Elektryczne-Solarisy-w-Barcelonie

Autobusy

Elektryczne Solarisy w Barcelonie

23-01-2019

Tuż przed końcem roku Solaris Bus & Coach S.A. dostarczyła kolejne autobusy elektryczne do Barcelony. Są to 3 Urbino 18 electric, zwieńczenie kontraktu podpisanego w lipcu 2017 r. Tym samym ekologiczne pojazdy elektryczne Solaris jeżdżą już w 13 państwach w 38 miastach w Europie.Dostarczone do Barcelony Urbino 18 electric nie są pierwszymi autobusami producenta w tym mieście. Zamówienie na 3 przyjazne środowisku pojazdy zostało złożone przez lokalnego przewoźnika Transports Metropolitans de Barcelona (TMB), który ma we flocie blisko 60 Urbino 18 hybrid. „Dostawa autobusów elektrycznych Solaris do Barcelony to niezwykle ważne wydarzenie, a złożone przez klienta zamówienie jest świadectwem zadowolenia z użytkowania pojazdów naszej marki. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie w produkcji ekologicznych pojazdów transportu miejskiego, liczące już ponad 10 mln przejechanych kilometrów, przełoży się na komfort podróżowania przegubowymi Urbino electric dla TMB w Barcelonie” – mówił obecny na przekazaniu Javier Calleja, Prezes Solaris Bus & Coach S.A.

Bateryjne Urbino zostały wyposażone w silnik elektryczny o mocy znamionowej 240 kW, a także 5 zestawów litowo-jonowych baterii trakcyjnych o łącznej pojemności 146 kWh. Ładowanie może odbywać się na dwa sposoby: przez wtyczkę plug-in lub przez pantograf zamontowany na dachu nad pierwszą osią pojazdu, który umożliwi szybkie ładowanie mocą nawet do 400 kW.

Dostarczone autobusy mają wiele udogodnień podnoszących komfort użytkowania z perspektywy pasażera, kierowcy, jak i zarządzającego flotą. Efektem zastosowania najnowszych rozwiązań technicznych jest m.in. system dźwiękowego ostrzegania pieszych o zbliżaniu się pojazdu, pomocny dla niewidomych i niedowidzących uczestników ruchu drogowego. Kierowcy będą mogli skorzystać m. in. z systemu peryferyjnego 270°, czyli inteligentnego systemu monitoringu wizyjnego, który, dzięki ultra-szerokokątnym kamerom zainstalowanym z boku i tyłu pojazdu, wyświetla rozszerzony o tzw. „martwe strefy” widok autobusu wraz z jego otoczeniem. To znacząco zwiększa bezpieczeństwo i redukuje liczbę kolizji. Dodatkowo w barcelońskich Urbino 18 electric zastosowano przygotowanie cieplne wnętrza, najnowsze rozwiązanie z zakresu ogrzewania opracowane przez Biuro Badań i Rozwoju Solaris. Ogrzewanie lub chłodzenie podczas ładowania optymalizuje zużycie energii elektrycznej w czasie jazdy, co skutkuje zwiększonym zasięgiem i skróceniem czasu pomiędzy startem autobusu a osiągnięciem optymalnych parametrów przewożenia pasażerów.

Autobusy Solaris są coraz bardziej popularne w Hiszpanii, łącznie jeździ ich już blisko 200 w miastach Castellón de la Plana, Pamplona, Las Palmas de Gran Canaria, Sevilla czy San Sebastian. Trzy Urbino 12 obsługują także pasażerów na lotnisku Palma de Mallorca.

TMB Barcelona przed złożeniem zamówienia miało okazję sprawdzić w praktyce autobusy elektryczne Solaris w ramach projektu ZeEUS, który umożliwiał testowanie Urbino electric przez 2 lata.