http://www.transporttm.pl/news/488/18/HAVI-i-Scania-Iberia-buduja-zielony-lancuch-dostaw-dla-McDonald-s

Pojazdy ciężarowe

HAVI i Scania Iberia budują „zielony” łańcuch dostaw dla McDonald’s

23-01-2019

Przedstawiciele HAVI i Scania opracowali 5-letni plan, który przyczyni się do znacznej redukcji emisji CO2 związanej z dostawami produktów do restauracji sieci McDonald’s w Hiszpanii. W najbliższym czasie HAVI doda do floty 14 pojazdów zasilanych gazem: 12 na gaz skroplony LNG i 2 na sprężony (CNG).Będą one przewozić produkty z centrów dystrybucyjnych w Madrycie i Barcelonie do restauracji McDonald’s. Nowe pojazdy dołączą do 2 samochodów ciężarowych zasilanych CNG już używanych przez HAVI w Hiszpanii. Pojazdy Scania zasilane gazem zaprojektowano tak, by zredukować niemal do zera ich wpływ na jakość powietrza w mieście i obniżyć emisję CO2 o ok. 20%. Dzięki pojazdom z silnikami na gaz, łańcuch dostaw McDonald’s jest przygotowany na zwiększenie się w przyszłości dostępności biogazu, dodawanego do gazu kopalnego lub całkowicie go zastępującego. Rozwiązanie to umożliwi redukcję CO2 nawet o 90%. Ze względu na cichą pracę silnika Scanie zasilane gazem są też znacznie mniej hałaśliwe niż konwencjonalne. Dzięki temu dostawy są znacznie bardziej przyjazne dla mieszkańców miast. W Madrycie pojazdy zostaną wyposażone w agregaty z napędem elektrycznym, co dodatkowo redukuje hałas i emisję spalin.

McDonald’s zainicjował program „Scale for Good”, który ma na celu sprostanie kluczowym wyzwaniom społecznym i klimatycznym: odpowiedzialnemu pozyskiwaniu wołowiny, zaangażowaniu na rzecz rodzin, działaniu na rzecz klimatu, opakowaniach i recyklingu oraz stwarzaniu młodym ludziom możliwości rozwoju. To pierwsza sieć restauracji na świecie, która zajęła się globalnymi zmianami klimatycznymi. HAVI, jako główny operator logistyczny McDonald’s, połączyła siły z firmą Scania, by opracować 5-letni plan redukcji śladu węglowego i całkowitego wpływu łańcucha dostaw McDonald’s na środowisko. „Jako główny dostawca rozwiązań logistycznych dla sieci McDonald’s, zobowiązaliśmy się do wspierania „Scale for Good” i związanych z tym inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy być na czele zmian w dostawach miejskich i podejmowaniu konkretnych działań na rzecz społeczności” – mówi Rafael Gómez, wiceprezes działu zarządzania operacjami i ładunkiem w HAVI. „Nasze partnerstwo jest przykładem tego, jak przewoźnicy, firmy logistyczne i producenci pojazdów mogą wspólnie działać na rzecz zrównoważonego transportu. To bardzo budujące obserwować, jak nasi klienci oraz ich klienci angażują się we wdrażanie tego rodzaju rozwiązań” – komentuje Sebastián Figueroa, dyrektor zarządzający Scania Iberia.

Plan HAVI i Scania wpisuje się w strategię rządu hiszpańskiego: w ramach programu MOVALT władze Hiszpanii wspierają wymianę flot na pojazdy niskoemisyjne.