http://www.transporttm.pl/news/484/18/Juz-ponad-120-000-MAN-ow-z-Niepolomic

Pojazdy ciężarowe

Już ponad 120 000 MAN-ów z Niepołomic

18-01-2019

Z linii produkcyjnej fabryki MAN Trucks w Niepołomicach zjechała 3 grudnia ciężarówka o numerze 120 000. Było to podwozie MAN TGS 33.460 6x6 BB pod zabudowę ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego, zamówione przez firmę Stolarczyk Technologia Pożarnicza.W uroczystości wzięli udział przedstawiciele MAN Truck & Bus Polska (prezes zarządu Marc Martinez, dyrektor ds. produktu i sprzedaży ciężarówek Bernard Wieruszewski, dyrektor fabryki MAN Trucks w Niepołomicach Heiko Kayser) i Mirosław Stolarczyk. Kielecki producent zabudów ratowniczo-gaśniczych od ponad 25 lat dostarcza je jednostkom ochrony przeciwpożarowej i służbom mundurowym na wielu kontynentach. Od 2001 r. odebrał od MAN ponad 1,5 tys. podwozi. Prezes Martinez wyraził uznanie dla tej długofalowej, stabilnej współpracy. „Wybierając produkty marki MAN, które są produkowane w Niepołomicach, klienci wspierają rodzimą gospodarkę i pośrednio wpływają na zwiększenie zatrudnienia w Polsce. To bardzo ważne, staramy się podkreślać ten fakt szczególnie w negocjacjach z nowymi klientami.” – wspomniał M. Martinez.

Dla fabryki w Niepołomicach to kolejne ważne wydarzenie podsumowujące wyjątkowy rok pracy. Zakład wyprodukował w 2018 r. ponad 20 tys. pojazdów ciężarowych. Podwojenie produkcji w stosunku do ub. roku wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia do ok. 750 pracowników i uruchomieniem II zmiany. W listopadzie ub. r. spółka MAN Trucks otrzymała prestiżowy tytuł „Fabryka roku”, zajmując 1. miejsce w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”. To jeden z najtrudniejszych konkursów, w którym mierzą się niemieckie przedsiębiorstwa produkcyjne. Po zdobyciu nagrody specjalnej przez zakład w Monachium w 2016 r., MAN po raz kolejny odniósł zwycięstwo. Jury, składające się z ekspertów czasopisma „Produkcja” i firmy doradczej AT Kearney, doceniło przede wszystkim efektywność procesów produkcyjnych, wywodzących się z kultury ciągłego ulepszania, jak i doskonale zaplanowaną linię montażową, która działa niezwykle wydajnie mimo wielu wariantów pojazdów i różnorodności prac nad nimi. Uwagę zwróciło również optymalne zaopatrzenie linii w komponenty dzięki przechowywaniu części na dokach, znajdujących się bezpośrednio przy zakładzie. Dyrektor zakładu, Heiko Kayser, nie ukrywa swojej radości z przyznania nagrody i podkreśla: „To zwycięstwo jest nagrodą za codzienną, wyjątkową pracę naszych pracowników. Pokazaliśmy, że potrafimy reagować elastycznie na nowe sytuacje i wyzwania, ale także, mimo rosnącego wolumenu, dostarczać produkt najwyższej jakości. To rozumiem przez sformułowanie „Doskonała produkcja seryjna”. Oficjalne rozdanie nagród odbędzie się w marcu 2019 r. podczas kongresu w Ludwigsburgu.

Na początku grudnia zakład otrzymał również nagrodę Państwowej inspekcji Pracy w ogólnopolskim konkursie „Pracodawca-Organizator pracy bezpiecznej”. Przyznając nagrodę, kapituła konkursu oraz inspektorzy pracy wizytujący zakład podkreślali w szczególności: ograniczenie hałasu, profilaktykę prozdrowotną, ergonomiczne rozwiązania na stanowiskach pracy, nadzór i utrzymanie maszyn i urządzeń, jak również nowoczesne rozwiązania IT wspierające BHP.

W otwartej 11 lat temu (w październiku 2007 r.) fabryce w Niepołomicach powstają pojazdy klasy ciężkiej TGX i TGS. Trafiają na rynki całej Europy, a serie TGX WW i TGS WW również poza jej granice. W tych latach zakład przeszedł zaledwie kilka zmian organizacyjnych i nadal jest jedną z najnowocześniejszych w Europie montowni pojazdów ciężarowych. Świadczy to o doskonałym zaplanowaniu produkcji i znakomitej organizacji pracy. MAN Trucks jest zdobywcą wielu nagród i certyfikatów takich jak Top Employers 2012/2013, OHSAS 18001 -2007, EMAS ISO9001:2008, ISO14001: 2004, EMAS. Zdobył 1. miejsce w rankingu firm odpowiedzialnych społecznie w Małopolsce (mały ranking Dziennika Gazety Prawnej), 3. miejsce w rankingu Filary Polskiej Gospodarki organizowanym przez Puls Biznesu.

Uroczyste przekazanie pojazdu nr 120 000 wyprodukowanego w Niepołomicach: od lewej Jacek Stelmach (kierownik działu sprzedaży pojazdów specjalnych), Heiko Kayser (dyrektor zarządzający fabryki MAN Trucks w Niepołomicach), Marc Martinez (prezes zarządu MAN Truck & Bus Polska), Mirosław Stolarczyk, Józef Zembrowski (przedstawiciel handlowy) i Bernard Wieruszewski (dyrektor ds. produktu i sprzedaży ciężarówek w MAN Truck & Bus Polska).