http://www.transporttm.pl/news/483/17/Poznan-dolacza-do-miast-z-elektrycznymi-autobusami

Autobusy

Poznań dołącza do miast z elektrycznymi autobusami

31-12-2018

Do końca lutego 2020 r. zostanie dostarczonych do MPK Poznań 21 autobusów elektrycznych Solaris. To pierwsze zasilane energią elektryczną autobusy, na które zdecydowała się stolica Wielkopolski, podążając za tendencją przechodzenia europejskich miast na elektromobilność.Poznańskie MPK i Solaris Bus & Coach podpisały 14 grudnia umowę na 15 elektrycznych przegubowców i 6 Urbino electric 12-metrowych, o wartości ponad 70 mln zł. Przyjazne środowisku autobusy dla poznańskiego przewoźnika zostaną wyposażone w baterie Solaris High Power o pojemności 116 kWh w e-Urbino 12 i 174 kWh w przegubowcach, przystosowane do szybkiego i częstego ładowania prądem o dużej mocy. Napęd zapewnią osie elektryczne z dwoma zintegrowanymi silnikami. Elektrobusy będzie można naładować zarówno przez pantograf na dachu, jak i przez klasyczną wtyczkę. Autobusy dostarczone do Poznania będą mieć gniazda ładowania plug-in po obu stronach, co ułatwi uzupełnianie energii w wielu pojazdach jednocześnie.

Poznańskie Urbino electric będą ładowane w 3 lokalizacjach. Na dworcu autobusowym Garbary powstanie jedno stanowisko ładowania, w tym również ładowarka plug-in, a na dworcu przy osiedlu Sobieskiego 2-stanowiskowe ładowarki pantografowe, które zapewnią ładowanie 4 pojazdów jednocześnie. Dodatkowo dwa stanowiska będą miały możliwość ładowania plug-in. Dzięki mocy pantografu do 560 kW autobusy po kilku minutach uzupełniania energii na pętli wyruszą w dalszą podróż. Poznańskie MPK zdecydowało się także na wyposażenie zajezdni przy ul. Warszawskiej w 10 dwustanowiskowych urządzeń stacjonarnych i 3 mobilne, umożliwiając jednoczesne ładowanie plug-in wszystkich dostarczonych autobusów elektrycznych. W celu obniżenia zużycia energii na dachu pojazdów 12-metrowych zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, nie stosowane dotąd w autobusach dla Poznania.

Oświetlenie na zewnątrz i wewnątrz zaprojektowano w przyjaznej środowisku technologii LED, po raz pierwszy na poznańskie ulice wyjadą autobusy z funkcją doświetlania zakrętów. Pasażerowie odnajdą na pokładzie każdego Urbino poznańskiego MPK ładowarki USB zamontowane w poręczach czy przyciski dodatkowo oznaczone w alfabecie Braille’a. Solarisy będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i pasażerów z wózkami dziecięcymi, klimatyzowane i wyposażone w system informacji pasażerskiej. Bezpieczeństwo na pokładzie zapewni monitoring, dla MPK przewidziano również bramki liczące pasażerów.

Poznań jest kolejnym miastem, które zdecydowało się na ładowanie baterii w autobusach przez pantograf o wysokiej mocy. Takie rozwiązanie z powodzeniem działa już m.in. w Warszawie, Jaworznie i Krakowie. Mapa polskich miast, które postawiły na elektromobilność flot autobusowych, zapełnia się z miesiąca na miesiąc.