http://www.transporttm.pl/news/479/18/Gazowe-IVECO-Stralis-NP-w-EPO-Trans

Pojazdy ciężarowe

Gazowe IVECO Stralis NP w EPO-Trans

31-12-2018

EPO-Trans Logistic podpisała na początku grudnia umowę na 20 ciągników IVECO Stralis NP 460. Wcześniejsze testy potwierdziły, że gaz ziemny sprawdza się jako ekologiczne i ekonomiczne paliwo w transporcie dalekim. W ramach umowy z IVECO Poland zostaną wybudowane 2 stacje tankowania LNG: w siedzibie EPO-Trans Logistic w Tychach i w miejscowości Krzywa. Stacje zostaną użyczone przez Novatek Polska na 5 lat i będą dostępne dla innych użytkowników pojazdów LNG.Podczas uroczystości przekazania Daniel Wolszczak, prezes IVECO Poland, powiedział: „Stralis NP 460 jest jak dotąd najbardziej przyjaznym dla środowiska samochodem ciężarowym. Dzięki znakomitym parametrom ekologicznym, osiągom, wydajności i zasięgowi sprawdza się w transporcie długodystansowym na najbardziej wymagających trasach. Z satysfakcją przyjmujemy fakt, że firma EPO-Trans Logistic wykazała zaufanie do naszej marki oraz naszej technologii gazu ziemnego, wybierając IVECO jako partnera w rozwoju zrównoważonej floty dla swojej logistyki.” Pogląd, że gaz ziemny jest dojrzałym rozwiązaniem dla zrównoważonego transportu podzielają instytucje UE i rządy państw członkowskich, które na różne sposoby wspierają rozwój tej technologii. Są to m.in. finansowe zachęty do zakupu efektywnych energetycznie samochodów ciężarowych o niskiej emisji CO2 oraz zwolnienia od stycznia 2019 z opłat drogowych dla samochodów zasilanych LNG w Niemczech, zniesienie akcyzy na LNG i obciążenie oleju napędowego podatkiem na finansowanie rozwoju infrastruktury LNG w Polsce.

Piotr Ozimek, prezes zarządu EPO-Trans, powiedział: „Zasilenie floty naszej firmy nowymi ciągnikami napędzanymi gazem ziemnym, wyposażonymi w podwójne zbiorniki LNG o łącznej pojemności 389 kg (1080 litrów), jest jednym z planowanych elementów rozwoju, również w aspekcie technologicznym. Uważamy, że te pojazdy doskonale sprawdzą się w naszych usługach liniowych, jednocześnie dostarczając realne oszczędności w zużyciu paliwa w porównaniu z silnikami diesla i obniżą całkowity koszt posiadania.” Znacznie niższy całkowity koszt posiadania wynika z mniejszego zużycia paliwa w Stralisie NP 460 (nawet o 15%). a także z niższych kosztów gazu ziemnego w porównaniu z olejem napędowym. Całkowita oszczędność na kosztach paliwa sięga 40%. Poprawę ekonomiki eksploatacji zapewniają także usługi TCO2 Live, w skład których wchodzą raporty Smart Reports, konsultacje paliwowe i szkolenia w Akademii Jazdy IVECO. TCO2 Smart Reports to cotygodniowe zestawienia zawierające informacje o zużyciu paliwa, ocenie stylu jazdy kierowcy i emisji CO2. TCO2 Konsultacje paliwowe to usługa monitorowania kluczowych wskaźników efektywności pojazdów klienta przez lokalnego konsultanta. Celem jest opracowanie indywidualnego planu zwiększania oszczędności paliwa. Nieodłącznym elementem ograniczenia zużycia paliwa jest właściwy styl prowadzenia, o co dba Akademia Jazdy IVECO oferująca szkolenia dostosowane do potrzeb klienta.

Dzięki współpracy IVECO Poland z firmą Novatek Polska, która zajmuje się budową stacji tankowania i dostawami LNG, właściciele firm transportowych takich jak EPO-Trans Logistic mają zapewniony dostęp do tego paliwa. Stacja tankowania LNG, poszerzona opcjonalnie o moduł CNG, może zostać wybudowana w najbardziej dogodnym dla nich miejscu.

EPO-Trans Logistic ma wieloletnie doświadczenie w obsłudze firm z sektora AGD i Automotive, a także DIY, FMCG oraz Fruits. Stralisy NP będą poruszać się po drogach krajów Unii Europejskiej i Skandynawii.