http://www.transporttm.pl/news/476/18/Ulepszone-silniki-Volvo-Trucks

Pojazdy ciężarowe

Ulepszone silniki Volvo Trucks

27-12-2018
Zmodernizowane silniki D11 i D13 przeznaczone do Volvo FH, FM i FMX spełniają normę emisji spalin Euro VI D i zawierają wiele udoskonaleń, dzięki którym przewoźnicy mogą zmniejszyć koszty paliwa.

Norma Euro VI Step D zapewnia zgodność z wymaganiami co do emisji spalin w trakcie użytkowania pojazdów. Volvo Trucks spełniło te bardziej rygorystyczne wymogi m.in. przez zastosowanie nowego oprogramowania i nowych powłok w układzie oczyszczania spalin. W zmodernizowanym silniku D13 wprowadzono także nowy gatunek oleju klasy VDS-5 o małej lepkości i nowe pierścienie zgarniające tłoków, co przełożyło się na zmniejszenie tarcia wewnętrznego i zużycia paliwa. Dodatkowo w wersji o mocy 500 KM zwiększono stopień sprężania do identycznego jak w silnikach o mocy 460 i 420 KM.

Funkcja I-See bazująca na mapach analizuje topografię drogi przed pojazdem i dostosowuje do niej wybór biegu, przyspieszanie i hamowanie silnikiem tak, by w maksymalnym stopniu wykorzystywać energię kinetyczną samochodu ciężarowego. Również funkcję I-See poddano zmianom, polegającym m.in. na wprowadzeniu nowej strategii wyboru przełożeń i selektywnego swobodnego wybiegu pojazdu w celu skuteczniejszego wykorzystania funkcji I-Roll.

Wszystkie te udoskonalenia ułatwią spełnienie nowych przepisów dotyczących emisji spalin, zapewniając jednocześnie lepszą ekonomikę paliwową ciężarówek Volvo FH, FM i FMX. Zmodernizowane silniki pojawią się w ofercie pod koniec grudnia 2018 r.

Dzięki zalaniu olejem 5W30 i skuteczniejszej konwersji szkodliwych składników spalin ulepszony silnik Volvo D13 spełni wymagania Euro VI D.