http://www.transporttm.pl/news/473/18/Bosch-i-clever-tanken-de-porzadkuja-stacje-ladowania-w-Niemczech

Pojazdy ciężarowe

Bosch i clever-tanken.de porządkują stacje ładowania w Niemczech

27-12-2018

Znalezienie stacji, naładowanie akumulatora i uiszczenie opłaty wydaje się dość łatwe, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Kierowcy napotykają niezliczoną liczbę operatorów, wtyczek, taryf i systemów płatności. Chcąc pomóc kierowcom samochodów elektrycznych w lokalizowaniu miejsc naładowania, Bosch łączy siły z niemiecką stroną internetową clever-tanken.de, liderem rynku informacji o cenach paliw w Niemczech.Efektem tej współpracy jest Clever Laden, nowa funkcja aplikacji do porównywania cen. Aplikacja będzie zawierać nie tylko ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu, ale także lokalizacje punktów ładowania samochodowych elektrycznych w całych Niemczech. Bosch integruje z aplikacją swoją sieć ładowania liczącą około 11,5 tys. publicznych punktów w Niemczech. Wbudowane filtry sortują miejsca ładowania według dostępności, mocy i wymaganej wtyczki. Ponadto aplikacja usprawnia proces ładowania dzięki jednolitemu systemowi dostępu i płatności. Wszystko, co muszą zrobić kierowcy samochodów elektrycznych, to pobrać na smartfon aplikację Clever Tanken. Następnie wystarczy kliknąć na „elektryczny”, zaznaczając w ten sposób rodzaj zasilania, by wyświetlić pobliskie punkty ładowania na liście lub na mapie.

Clever Laden upraszcza cały proces od znalezienia punktu ładowania do naładowania akumulatora. Kierowcy samochodów elektrycznych mogą za pomocą aplikacji uruchomić proces ładowania i wygodnie zapłacić, bez konieczności sprawdzania kwestii technicznych i związanych z umową. W tym celu Bosch wynegocjował odpowiednie umowy z operatorami punktów ładowania. Kierowcy wystarczy konto PayPal lub karta kredytowa, musi się tylko raz zalogować. Operatorzy punktów ładowania również odnoszą korzyści, ponieważ Clever Laden zwiększa wykorzystanie ich infrastruktury.

Według niemieckiego Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Energetycznej i Gospodarki Wodnej (BDEW) w lipcu 2018 r. w Niemczech było około 13,5 tys. publicznych i sieciowych punktów ładowania. Około 85% tych punktów pokrywa Clever Laden dzięki sieci ładowania Bosch. Aplikacja wie również, które punkty ładowania są wolne, jaką wtyczkę musi mieć klient, jaka jest dostępna moc ładowania i cena energii elektrycznej