http://www.transporttm.pl/news/456/18/Grupa-Wielton-przejmuje-angielska-Lawrence-David

Pojazdy ciężarowe

Grupa Wielton przejmuje angielską Lawrence David

04-10-2018

Grupa Wielton poinformowała 18.09. o przejęciu firmy Lawrence David, 3. pod względem sprzedaży producenta przyczep, naczep i zabudów w Wlk. Brytanii. Akwizycja o wartości 26 mln funtów jest kolejnym krokiem w realizacji strategii 2020, zakładającej zwiększenie potencjału Grupy.Dzięki włączeniu do Grupy marki Lawrence David, Wielton uzupełni ofertę m.in. o specjalistyczne naczepy do szybkiego załadunku i zabudowy typu last mile. Lawrence David to firma o ponad 45-letniej historii, działająca na brytyjskim rynku o potencjale ok. 23 tys. pojazdów rocznie, jej udział to ok. 9,9%. Ma w swoim portfolio naczepy oraz zabudowy kurtynowe i furgonowe, a także rozwiązania typu last mile, stanowiące ok. 13% produkcji. „Dzięki przejęciu spółki Lawrence David, Grupa Wielton zyskuje bezpośredni dostęp do stabilnego, a zarazem chłonnego rynku. Akwizycja jest dla nas także źródłem wzbogacenia oferty Grupy, brytyjska spółka ma bowiem produkty unikalne. Z perspektywy wejścia na zupełnie nowe rynki, na szczególną uwagę zasługują produkty z linii last mile/home delivery, które są szeroko wykorzystywane w branży FMCG i szybko rozwijającym się sektorze e-commerce. Kolejną interesującą grupą produktową są kurtyny bezsłupkowe, które pozwalają na sprawniejszą obsługę załadunku i szybsze uruchomienie transportu. Spodziewamy się, że na bardziej wymagających rynkach ten produkt może częściowo zastąpić naczepy tradycyjne. Z drugiej strony, widzimy duży potencjał w uzupełnieniu oferty Lawrence David o naczepy wywrotki oraz naczepy podkontenerowe. Docelowo, Grupa Wielton będzie dostarczać także gotowe podwozia naczepowe do produktów Lawrence David” – mówi Mariusz Golec, prezes Zarządu Wielton S.A.

Integracja marki z Wlk. Brytanii oznacza korzyści dla obu podmiotów. Dzięki efektowi skali zostanie istotnie zwiększony potencjał produkcyjny, a uzyskane synergie przełożą się na optymalizację w obszarach procesów, produkcji i zakupów. Za powodzenie integracji będzie odpowiadać Lawrence Marshall, dotychczasowy dyrektor zarządzający spółki, którego wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm docenił zarząd Grupy. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być częścią Grupy Wielton. To strategiczne partnerstwo gwarantuje nam zarówno możliwość produkcji podwozi, jak i współpracy z dotychczasowymi dostawcami. Dzięki zawartej umowie poszerzymy nasze portfolio produktów trafiających na rynek Zjednoczonego Królestwa, a także zyskamy dostęp do najbardziej zaawansowanego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Europie. Mając to wszystko na uwadze, patrzymy w przyszłość z optymizmem” – zauważa Laurence Marshall, Chief Executive w Lawrence David Ltd.

Potwierdzeniem słuszności strategii wzrostu 2020 są m.in. przychody Grupy Wielton w I półroczu 2018 r., wyższe o ponad 24% w porównaniu z ub. rokiem: 983,4 mln zł. Na koniec okresu skonsolidowany zysk netto osiągnął 39,2 mln zł (wyższy r/r o 23,2%), a wynik EBITDA 51,3 mln zł przy rentowności 5,3% (+18,2%). Nastąpił także wzrost sprzedaży, wyższej o 13,9% r/r. Wynik konsoliduje sprzedaż marek Wielton, Viberti, Fruehauf, a także spółki Langendorf. „W I półroczu br. sprzedaliśmy łącznie 8825 pojazdów, co oznacza, że zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym jako Grupa systematycznie rośniemy. Dzięki sprzyjającej koniunkturze nieustannie utrzymujemy się w ścisłej czołówce producentów przyczep i naczep w Europie, a w Polsce jesteśmy obecnie 3. co do wielkości graczem” – ocenia Mariusz Golec.

Grupa Wielton przejęła 75% udziałów w spółce Lawrence David we wrześniu br. Wartość transakcji wyniosła 26 mln GBP. Przejęcie pozostałych 25% jest zaplanowane w przeciągu kolejnych 4 lat w modelu earn-out za cenę opartą o średnie EBITDA Grupy z 4 lat.