http://www.transporttm.pl/news/453/18/Konkurs-Kierowcow-Scania-2018-2019

Pojazdy ciężarowe

Konkurs Kierowców Scania 2018/2019

04-10-2018

Kierowcy ciężarówek z ponad 30 krajów europejskich mogą wziąć udział w Konkursie Kierowców Scania 2018/2019 (Scania Driver Competitions – SDC), bez względu na wiek czy markę pojazdu, którym jeżdżą. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy C+E.Konkurs Kierowców Scania to największe takie zawody na świecie. Bierze w nich udział ponad 350 tys. kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów. Oprócz tytułu najlepszego kierowcy w Europie, zwycięzca otrzymuje 100 000 euro na indywidualnie wyposażony pojazd Scania. Konkurs miał premierę w 2003 r. i funkcjonował pod nazwą Young European Truck Driver. W tym roku ma zmienioną nazwę, a w zawodach zniesiono limit wieku dla uczestników.

Konkurs wskazuje na kierowcę jako kluczowy czynnik wpływający na gospodarkę, stan środowiska i bezpieczeństwo na drodze. Jego umiejętności są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego, zrównoważonego i wydajnego transportu. W Konkursie Kierowców Scania nagradzani są przede wszystkim kierowcy, którzy prowadzą odpowiedzialnie. „Naszym celem w Scania jest zapewnienie zrównoważonych rozwiązań transportowych, a znaczenie kierowcy w tym zakresie rośnie. Zawsze zwracamy uwagę na to, aby organizowane przez nas konkursy pozwalały na zmierzenie umiejętności cennych dla branży transportowej. Ograniczenie zużycia paliwa, bezpieczeństwo i manewrowanie, właśnie te elementy musi opanować kierowca, aby wygrać Konkurs Kierowców Scania” – komentuje Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

Aby przejść do finału europejskiego SDC, uczestnicy muszą wygrać finał krajowy, który odbędzie się 11 maja w nowym serwisie Scania w Częstochowie. Polskie eliminacje składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego na kierowców czeka obowiązkowy test teoretyczny, weryfikujący ich wiedzę z zakresu m.in. bezpieczeństwa i zdrowia (pierwsza pomoc), zabezpieczenia ładunku i przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego  przechodzą do drugiego etapu, w którym będą mogli zaprezentować umiejętności w praktyce. Te testy obejmują jazdę ekonomiczną i defensywną oraz jazdę na placu manewrowym.

Do polskiego finału można też zakwalifikować się z pominięciem eliminacji krajowych, wystarczy skorzystać z aplikacji Scania FMS z pakietem Kontrola. Wybierając tę drogę, uczestnicy będą rywalizować o czołowe miejsca w rankingu na podstawie wyników stylu jazdy i osiągów, które monitoruje aplikacja FMS. Wyniki będą aktualizowane i publikowane w sieci. Formularz zgłoszeniowy do Konkursu Kierowców Scania jest dostępny na stronie www.scania.pl.

Europejski finał SDC odbędzie się 25 maja 2019 r. w Södertälje.

 

Mapa eliminacji krajowych w Konkursie Kierowców Scania 2018/2019