http://www.transporttm.pl/news/452/18/Polak-zwyciezca-Volvo-Trucks-Driver-Challenge-2018

Pojazdy ciężarowe

Polak zwycięzcą Volvo Trucks Driver Challenge 2018

04-10-2018

Zwycięzcą światowego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge został Piotr Krahel. Polak pokonał 32 najlepszych kierowców wyłonionych w eliminacjach na całym świecie.W Volvo Trucks Driver Challenge 2018 wzięło udział 12 tys. kierowców, a 33 najlepszych zakwalifikowało się do światowego finału, który odbył się 13-14 września w Goeteborgu. Jury oceniło zawodników, biorąc pod uwagę 3 podstawowe parametry świadczące o klasie i umiejętnościach jazdy kierowcy zawodowego: wydajność, bezpieczeństwo i oszczędność paliwa. Tegoroczna rywalizacja finałowa składała się z dwóch konkurencji. Pierwsza polegała na przejechaniu określonego odcinka 40-tonowym zestawem z ciągnikiem Volvo FH. Uczestnicy musieli zmieścić się w wyznaczonym limicie czasowym, osiągając jednocześnie jak najniższe zużycie paliwa. Drugie zadanie polegało na przejechaniu trasy terenowej Volvo FMX-wywrotką w jak najkrótszym czasie, zaliczając po drodze punkty kontrolne przez dotknięcie pachołka zderzakiem. Dodatkowym utrudnieniem było tekturowe pudełko o masie 1,5 kg na specjalnym podeście przed kabiną: po każdym upadku należało umieścić je ponownie na platformie, co oznaczało utratę cennego czasu.

Rywalizacja w tym roku była niezwykle wyrównana. Rożnica w ilości zużytego paliwa pomiędzy zwycięzcą, a zdobywcą 2. miejsca Szwedem, Bertem Johanssonem wynosiła zaledwie 0,08 l. „Opanowanie, świetna technika prowadzenia pojazdu oraz zdolność natychmiastowego reagowania na różne sytuacje na drodze pozwoliły Piotrowi Krahelowi wyprzedzić wszystkich startujących w finale kierowców. Jego przejazd był w 100% bezbłędny. Na krótkim odcinku konkursowym, zaledwie ok. 7 km, nawet najmniejszy błąd byłby niemożliwy do odrobienia. Kierowcy musieli zmieścić się w czasie 12 min 30 sek. Za każdą sekundę opóźnienia sędziowie naliczali dodatkowe karne zużycie paliwa. Dlatego precyzja i opanowanie miały tu kluczowe znaczenie” – tłumaczył Łukasz Kurcbard, menedżer do spraw telematyki i szkolenia kierowców rynku Baltic Sea.
Wszyscy uczestnicy szwedzkiego finału wykazali się niezwykle wysokimi umiejętnościami. Udowodnili, że można sprawnie wykonywać swoją pracę, dostarczać na czas ładunki, jeżdżąc niezwykle wydajnie, bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Jak podkreślił Lene Larsen, menedżer Volvo Trucks Driver Challenge celem konkursu jest wyłonienie najlepszych kierowców, ale też promowanie zawodu: „Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważną pracę wykonują profesjonalni kierowcy. Pragniemy również zainteresować tym zawodem młodych ludzi, pokazać im jakie daje możliwości rozwoju. To ważne zwłaszcza w czasach, w których branża TSL tak bardzo potrzebuje wykwalifikowanych pracowników”.

Ranking konkursu Volvo Trucks Driver Challenge 2018:

  1. Piotr Krahel – Polska
  2. Bert Johansson – Szwecja
  3. Simo Laukkanen – Finalndia
  4. Pavel Petukhov – Kazachstan
  5. Brecht Vanruymbeke – Belgia
  6. Andris Plavenieks – Łotwa
  7. Henrik Vang Christensen – Dania
  8. Richard Lillemo – Norwegia
  9. Goce Stoimenov – Macedonia
  10. Gerhard Regelink – Holandia