http://www.transporttm.pl/news/449/17/Solaris-w-rekach-hiszpanskiej-CAF-ale-nie-calkiem

Autobusy

Solaris w rękach hiszpańskiej CAF, ale nie całkiem!

04-10-2018

Z początkiem września hiszpańska grupa CAF objęła 100% udziałów w Solaris Bus & Coach S.A. CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to firma z ponad 100-letnią historią, notowana na hiszpańskiej giełdzie, zajmująca się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem taboru kolejowego i pojazdów szynowych. W obszarze jej aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego, w tym e-mobilność.Pojazdy transportu publicznego produkowane przez CAF są znane na całym świecie. „Inwestycja CAF w Solaris jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF. Razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solaris w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy. Chcemy zapewnić wszystkich interesariuszy firm CAF i Solaris, w szczególności naszych klientów i dostawców, że kontynuujemy w niezmienionej formie wszystkie procesy biznesowe oraz współpracę i będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań wynikających z wiążących nas umów" – powiedział Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF.

Dodatkowo CAF zawarł wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), związane z objęciem pakietu mniejszościowego w Solaris (35%). Transakcja zostanie zmaterializowana w ciągu najbliższych tygodni, po przejściu procedur dotyczących regulacji rynkowych. Przez udział w transakcji silnego partnera finansowego, jakim jest PFR, CAF utrzymuje polską tożsamość Solaris i wzmacnia jej pozycję w kontekście ambitnych planów rozwojowych spółki.

„To nie była dla mnie i mojej rodziny łatwa decyzja. Kiedy wraz z mężem ponad 20 lat temu zakładaliśmy nasze przedsiębiorstwo, postawialiśmy wszystko na jedną kartę. Zainwestowaliśmy całe nasze prywatne oszczędności i z grupą 36 śmiałków, pierwszych zatrudnionych pracowników, porwaliśmy się, jak wielu wtedy uważało, z motyką na słońce. Po 22 latach działania naszej firmy, Solaris zatrudnia blisko 2500 osób, jest aktywny na 32 rynkach w Europie i poza nią, gdzie jeździ blisko 17 tys. pojazdów z symbolem zielonego jamnika. Wiem, że oddaję firmę w dobre ręce. Grupa CAF będzie kontynuować to co najlepsze w marce Solaris i jeszcze bardziej pozwoli się jej rozwinąć. Wszystkim współpracownikom i osobom, które spotkaliśmy wraz z mężem w naszej podróży Solarisem, serdecznie dziękuję. Przestaję wraz z rodziną być właścicielem firmy Solaris, ale nigdy nie przestaniemy być jej założycielami. To był niezwykły etap mojego życia. Odchodzę z przedsiębiorstwa Solaris, ale nie rezygnuję z realizacji moich pasji. Już niebawem będę mogła zaprosić do mojego gospodarstwa ekologicznego pod Poznaniem. Oprócz ekologicznych autobusów chcę bowiem promować zdrowy styl życia, a jego nieodłącznym elementem jest działalność edukacyjna oraz zdrowa żywność, którą chcę oferować” – powiedziała Solange Olszewska, założycielka Solaris Bus & Coach S.A. Szkoda, na pewno są lepsze okazje do wykorzystania umiejętności managerskich p. Prezes, niż naturalne nawożenie pola eko-marchewki.

Przejmując Solaris, Hiszpanie dostają jak na widelcu firmę z ambitną załogą, nowoczesnymi produktami i mocnym wejściem na najważniejsze rynki. Miejmy nadzieję, że tego nie zmarnują.