http://www.transporttm.pl/news/447/17/Pierwszy-autobus-elektryczny-do-poboru-krwi

Autobusy

Pierwszy autobus elektryczny do poboru krwi

03-08-2018

Unikalny na skalę światową autobus elektryczny do poboru krwi Solaris Urbino 8,9 LE electric został zaprezentowany podczas obchodów 70-lecia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. To pierwszy z 2 pojazdów zamówionych przez RCKiK.Pierwsza całkowicie bezemisyjna mobilna stacja krwiodawstwa powstała na bazie Urbino 8,9 LE electric, modelu, który otworzył portfolio elektrycznych autobusów Solaris. Przypominający z zewnątrz standardowy, pojazd został przystosowany do poboru i przechowywania krwi. Producent wyposażył go, zgodnie z życzeniami RCKiK w Katowicach, w 2 specjalistyczne fotele do poboru krwi, gabinet lekarski, część recepcyjną, i niewielką część gastronomiczną. Dodatkowo w pojazdach zamontowano rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie w technologii LED. Dzięki klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, dostępności WiFi i gniazdom USB przy fotelach każdy chętny będzie mógł oddać krew w komfortowych warunkach.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został zaprojektowany i zbudowany tak, by bez przeszkód przeprowadzać akcje honorowego krwiodawstwa w centrach miast, galeriach handlowych, halach sportowych, czyli w miejscach, gdzie napędzane silnikami spalinowymi pojazdy do pobierania krwi mają utrudniony dostęp. Wyposażony w silnik elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, autobus gwarantuje w pełni bezemisyjną eksploatację, także przy działaniu ogrzewania lub klimatyzacji oraz pracy wszystkich urządzeń pokładowych.

Wyprodukowany w Bolechowie niespełna 9-metrowy Solaris Urbino electric spełnia wszystkie standardy i przepisy obowiązujące w Centrach Krwiodawstwa, umożliwia także zdalną transmisję danych do komputerowego systemu Banku Krwi. To m.in. dzięki tym cechom już w dniu premiery otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2018.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa trwa już ponad 20 lat. Pierwsza wyprodukowana w Bolechowie ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego Neoplan wyjechała z fabryki w 1996 r.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został zgłoszony do Urzędu Patentowego jako wynalazek i obecnie jest poddawany weryfikacji.