http://www.transporttm.pl/news/441/17/Warszawa-wybiera-gazowe-MAN-y

Autobusy

Warszawa wybiera gazowe MAN-y

29-06-2018

MAN Bus & Truck Polska podpisała 20 czerwca umowę na dostawę 80 autobusów gazowych dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Zamówienie obejmuje 50 przegubowych MAN Lion`s City G CNG i 30 Lion`s City CNG o długości 12 m...

„To największe zakupy autobusów niskoemisyjnych w historii naszego miejskiego przewoźnika. Po ulicach stolicy jeździ obecnie 35 autobusów gazowych, a w przyszłym roku ich liczba wzrośnie o 80. Ekologia to nasz priorytet, dlatego planujemy już kolejne zakupy. W 2020 r. w taborze MZA będzie ponad 300 pojazdów gazowych i elektrycznych.” – obiecuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. „Podpisaliśmy dziś umowę na zakup 80 niskopodłogowych autobusów miejskich MAN Lion’s City z napędem CNG. Jestem przekonany, że wybór naszej oferty to potwierdzenie doskonałej wzajemnej współpracy i faktu, że autobusy MAN we flocie MZA sprawdziły się jako niezawodny środek transportu. Cieszy nas fakt, że wybierając markę MAN zdecydowali się Państwo na autobusy, które zostały wyprodukowane w zakładach MAN Bus w Starachowicach. Autobusy z Polski dla stolicy Polski to doskonały wybór.”- mówił Jean-Sylvain Delepaut, członek zarządu MAN Truck & Bus Polska.

Wszystkie zamówione autobusy powstaną w Starachowicach. Zgodnie ze standardami Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie zostaną wyposażone w biletomaty, klimatyzację, monitoring oraz elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną. Najważniejszym wyróżnikiem będzie ekologiczny i ekonomiczny napęd gazowy, który firma rozwija od wielu lat. Ponad 20% autobusów miejskich sprzedawanych przez MAN na świecie jest zasilanych CNG. Obecnie MAN oferuje najszersze portfolio autobusów gazowych na rynku: pojedyncze o długości 12 m i przegubowe 18,75 m w wariantach niskopodłogowych i z obniżonym wejściem. O tym, że MAN ma kompetencje i bogate doświadczenie w produkcji autobusów z napędem CNG świadczy m. in. nagroda „Bus of the Year 2015”. Otrzymał ją Lion's City GL CNG za wyjątkowo przyjazny dla środowiska, wydajny, a zarazem oszczędny układ napędowy.

Dzień wcześniej Konsorcjum PGNiG Obrót Detaliczny i Gaz Sp. z.o.o. i Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na dostawę w ciągu 10 lat ponad 54 mln m³ sprężonego gazu ziemnego. Jego wartość może osiągnąć185 mln zł netto. Ponadto konsorcjum wybuduje w stolicy nowoczesną infrastrukturę tankowania CNG. „Pierwsza tak duża umowa, która pozwoli MZA w Warszawie na zakup sprężonego gazu ziemnego do 110 nowych autobusów, to również potwierdzenie skuteczności PGNIG” - powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. „W ub. roku na rozbudowę floty autobusów zasilanych gazem CNG zdecydowały się Tarnów, Tychy, Rzeszów i Sanok. Teraz do tego grona dołączy Warszawa, która ma szanse stać się niekwestionowanym liderem w tym segmencie. Pojazdy zasilane paliwem gazowym to bardzo dobre uzupełnienie dla floty napędzanej energią elektryczną. Ich wspólne wykorzystanie pozwoli na szybsze osiągniecie celów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych” - dodał Marcin Szczudło, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. „To kolejna duża inwestycja Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Wymieniając tabor autobusowy, zgodnie ze strategią m.st. Warszawy, stawiamy na aspekt ekologiczny. Oprócz autobusów elektrycznych staramy się także dywersyfikować źródła zasilania, stąd inwestycja w sprawdzoną i niskoemisyjną technologię opartą o gaz. Nowa stacja tankowania CNG powstanie w zajezdni przy ul. Kleszczowej. Będzie mieć 6 dystrybutorów szybkiego tankowania o wydajności zapewniającej możliwość napełniania także autobusów przegubowych. Tym samym będzie to największa i najnowocześniejsza stacja tankowania sprężonego gazu w Polsce” – uściślił Jan Kuźmiński, prezes MZA w Warszawie.

Uruchomienie stacji tankowania CNG zaplanowano na 15 marca 2019 r. Początkowo będzie to stacja wewnętrzna MZA. Niewykluczone, że później zostanie udostępniona również innym podmiotom.

Przedstawiciele zarządu MAN Truck & Bus Polska z zastępcą prezydenta Warszawy. Od lewej Kamil Gromek, dyrektor ds. sprzedaży autobusów, Marc Martinez, dyrektor zarządzający, Renata Kaznowska, Jean-Sylvain Delepaut, dyrektor finansowy.