http://www.transporttm.pl/news/438/17/Autobusy-hybrydowe-MAN-na-stolecznych-ulicach

Autobusy

Autobusy hybrydowe MAN na stołecznych ulicach

29-06-2018

Zgodnie z kontraktem zawartym między ZTM a spółką Mobilis, na stołeczne ulice wyruszyła flota autobusów hybrydowych MAN Lion’s City Hybrid. To obecnie największa w Polsce umowa na kompleksową obsługę komunikacji miejskiej takimi ekologicznymi pojazdami. 

Kontrakt, którego realizacja trwa od 9 czerwca br. będzie obowiązywać do końca 2025 r. W jego ramach Mobilis, największy niezależny operator komunikacji miejskiej w stolicy, będzie wykonywać przewozy ok. 4 mln wozokilometrów rocznie, dysponując 50 pojazdami w ruchu i 11 rezerwowymi.

Warszawa jest liderem w kształtowaniu ekologicznego transportu miejskiego. Stołeczny ZTM zwraca dużą uwagę na ekologię i zrównoważoną komunikację miejską, toteż tabor z alternatywnym napędem będzie faworyzowany. „Wraz z rozpoczęciem realizacji umowy zawartej z firmą Mobilis, autobusy hybrydowe stają się istotną częścią ogółu pojazdów eksploatowanych w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego. Ekologiczne pojazdy niskoemisyjne będą stanowiły coraz większy odsetek autobusów wyjeżdżających na stołeczne ulice. Będziemy stawiać na pojazdy elektryczne, gazowe, jak również te z napędem hybrydowym, spalinowo-elektrycznym. Przełoży się to na poprawę jakości powietrza w Warszawie, zwiększenie komfortu podróżowania i zadowolenia naszych pasażerów. Z pewnością dużą rolę odegrają tutaj podmioty prywatne, takie jak Mobilis, z którymi współpracujemy w ramach umów na obsługę komunikacyjną. We wszystkich kolejnych przetargach na realizację takich usług będziemy premiować rozwiązania proekologiczne i oferty zakładające wykorzystanie autobusów nisko- i zeroemisyjnych” – potwierdza Katarzyna Strzegowska, zastępca Dyrektora i Dyrektor Pionu Ekonomiczno-Finansowego ZTM.

Po rozpoczęciu przez Mobilis realizacji nowego kontraktu liczba pojazdów z napędem hybrydowym w stolicy zwiększyła się do 71. Po warszawskich ulicach kursuje również 35 autobusów z napędem gazowym (LNG) i 21 elektrycznych. Zdaniem Mobilis, ekologiczny tabor może przyczynić się do wzrostu liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej, a rezygnujących z podróży samochodem osobowym. Firma korzysta z doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu specjalistów, by realizować umowę na najwyższym poziomie. „Bardzo się cieszę, że ZTM ponownie wybrał naszą ofertę. Nasza 14-letnia współpraca układa się pomyślnie, a ocena jakości świadczonych przez nas usług nieustannie rośnie. Kontrakt ten traktujemy jako kolejne bardzo ważne zobowiązanie wobec pasażerów dotyczące jakości codziennej obsługi. Jest to zarazem pierwszy tak innowacyjny i ważny kontrakt na pojazdy hybrydowe. Jestem przekonany, że wysoka jakość usług oraz bardzo konkurencyjna cena oferowana przez Mobilis, a także przez innych niezależnych operatorów, będą nieustannie zachęcały ZTM do zwiększania ich udziału w rynku miejskich przewozów autobusowych. Operatorzy niezależni, tacy jak Mobilis, mogą znacząco przyczynić się do szybkiej transformacji na tabor w pełni ekologiczny, w stolicy i innych miastach, przez wprowadzanie pojazdów hybrydowych i z napędem CNG/LNG” - powiedział Dariusz Załuska, Prezes Mobilis Sp. z o.o.

MAN Lion’s City Hybrid, które wyjechały na warszawskie ulice, to sprawdzone i nowoczesne pojazdy, które obsługują regularne linie w ponad 15 miastach Europy. Mają układ hybrydowy z szeregowo połączonymi silnikiem spalinowym i elektrycznym, dzięki czemu praktycznie nie emitują zanieczyszczeń w trakcie postoju i obsługi podróżnych. Są wyjątkowo ciche i nieszkodliwe dla środowiska, a przy tym efektywne i łatwe w eksploatacji. Wyróżnia je do 30% niższe zużycie paliwa i redukcja emisji CO2. Zgodnie z szacunkami producenta, w ciągu roku jeden Lion’s City Hybrid emituje do 26 t mniej CO2, w zależności od obszaru eksploatacji, niż autobus miejski z konwencjonalnym dieslem. Autobusy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w białe zewnętrzne tablice i biletomaty, wewnętrzne monitory do prezentacji informacji o trasie i przystankach. Dodatkowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym, mają monitoring. „Jesteśmy dumni, że to właśnie nowoczesne, ekologiczne i komfortowe autobusy MAN Lion’s City z napędem hybrydowym wyjeżdżają na ulice Warszawy. Produkowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach autobusy to zaawansowany technologicznie, sprawdzony w wielu europejskich miastach środek transportu. Cechuje go niższe zużycie paliwa oraz znacznie mniejsza emisja szkodliwych substancji, dzięki czemu możemy mówić o tym autobusie, że jest wyjątkowo ekonomiczny i ekologiczny. Technologia hybrydowa gwarantuje łatwą obsługę i wyjątkowy komfort, zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowców. Cieszymy się, że wspólnie z firmą Mobilis zapewnimy niezawodny, wygodny transport mieszkańcom Warszawy. Jesteśmy przekonani, że te nowoczesne autobusy będą jedną z wizytówek stolicy” – powiedział Kamil Gromek, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

Autobusy wyposażono w systemy komunikacji, które dostarczył Zakład Elektroniczny SIMS z Bydgoszczy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim układ nowoczesnej informacji pasażerskiej. W jego skład wchodzą m.in. tablice świetlne, utrzymane w tonacji białych diod, które informują pasażerów o numerze linii i trasie przejazdu. Są ultralekkie i mają system zarządzania energią. System monitoringu połączony z GPS automatycznie włącza podgląd wejść i przestrzeni pasażerskiej po wjeździe w strefę przystankową. Ponadto systemy SIMS pomagają monitorować poprawność działania urządzeń w pojeździe, dzięki czemu usterka jest usuwana online lub natychmiast po zjeździe do zajezdni.

Niezależni operatorzy komunikacji miejskiej mogą mieć znaczący udział w rozwoju ekologicznych napędów, czego przykładem jest rozpoczynająca się realizacja kontraktu na hybrydy dla Warszawy.