http://www.transporttm.pl/news/424/17/Dobre-czasy-dla-autobusow-miejskich-MAN

Autobusy

Dobre czasy dla autobusów miejskich MAN

10-05-2018

Krótkie Lion's City A21 są napędzane leżącymi silnikami MAN D20 o mocy 206 kW (280 KM), współpracującymi z 6-biegowymi automatycznymi skrzyniami ZF Ecolife. Zabierają 88 pasażerów, 30 z nich znajdzie miejsca siedzące, w tym 8 dostępnych bezpośrednio z podłogi. Przegubowe, 18-metrowe Lion`s City G są wyposażone w silniki D20 o mocy 235 kW (320 KM) i 6-biegowe skrzynie ZF Ecolife. Mogą pomieścić 143 pasażerów, w tym 43 siedzących, a 16 miejsc jest dostępnych z niskiej podłogi: 10 w pierwszym i 6 w drugim członie.

 Po udanym ub. roku, starachowicki zakład MAN szykuje się na kolejny rekord. W produkcji są obecnie zarówno autobusy poprzedniej, jak i nowej generacji, równolegle powstają Lion’s Intercity i podwozia, na które jest wielki popyt. Są także sukcesy w polskich przetargach.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie podpisało 19 kwietnia umowę na dostawę 12 autobusów MAN Lion’s City o długości 12 m. Pojazdy będą wyposażone w system automatycznego gaszenia pożaru, klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji, system zliczania potoków pasażerskich, biletomaty i wifi. Mają być wygodne również dla osób niepełnosprawnych, słabowidzących i słabosłyszących. „To kolejny ważny krok w rozwoju niskoemisyjnego transportu w mieście oraz poprawy komfortu podróżowania środkami MPK. Dzięki kolejnym europejskim środkom już jesienią nowe, bezpieczne, ekologiczne oraz bogato wyposażone autobusy MAN powinny zacząć służyć pasażerom. Wierzę, że będzie to kolejna zachęta do korzystania z komunikacji publicznej i przesiadania się do autobusów i tramwajów z własnych samochodów” – skomentował prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

„Zgodnie z umową 6 autobusów dostarczymy w połowie października 2018 r., a 6 kolejnych w listopadzie” - zapowiedział Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów w MAN Bus & Truck Polska. Inwestycja w nowe MAN-y to kolejny element realizacji programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, w ramach którego miasto stara się równolegle poprawiać w mieście warunki komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej.

Także 19 kwietnia miało miejsce ważne wydarzenie w Radomiu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zawarło umowę z firmą mLeasing ze Szczecina na leasing 6 niskopodłogowych przegubowych autobusów MAN Lion’s City G A23. „Powiększamy tabor. Autobusy MAN Lion’s City to sprawdzone modele. Sporo autobusów tej marki jeździ już u nas. Myślę, że pasażerowie będą zadowoleni” – powiedział po podpisaniu umowy Krzysztof Zalibowski, prezes MPK w Radomiu. „To kontynuacja naszej współpracy z MPK w Radomiu. Jesteśmy szczęśliwi, że wracamy do tego miasta po latach z nowymi autobusami i to zakupionymi w ramach nowoczesnego narzędzia finansowego. To pokazuje, że jesteśmy w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom na rynku” - zaznaczył Kamil Gromek. Nowe autobusy będą klimatyzowane, wyposażone w system obsługi Karty Miejskiej i Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, tzw. „ciepły guzik” umożliwiający otwieranie i zamykanie drzwi przez pasażerów oraz w ładowarki do urządzeń mobilnych USB. Pojazdy będą także wyposażone w system monitorowania ciśnienia w ogumieniu. Każdy autobus będzie mógł przewieźć 151 pasażerów, w tym 39 siedzących.

„Mamy świadomość, że tabor, którym obecnie dysponuje MPK jest w dużej części przestarzały. Stąd decyzja o zakupie 6 nowych autobusów. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli zapewniony jak najlepszy komfort w komunikacji publicznej” - podkreślał obecny podczas podpisania umowy prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

W dniu 24 kwietnia br. w Sosnowcu, podczas otwarcia targów Silesia KOMUNIKACJA 2018, nastąpiło uroczyste przekazanie 15 nowych autobusów MAN Lion's City A21 dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Spółka PKM Katowice zamówiła łącznie 40 Lion`s City, które już jeżdżą po ulicach Katowic. Zamówienie obejmowało 35 autobusów 12-metrowych i 5 przegubowych 18-metrowych. „Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony producenta, wszystkie nowe autobusy odebraliśmy praktycznie przed terminem. Autobusy, które kupiliśmy są wyposażone w ogrzewanie i dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę w przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille'a na przyciskach, czy tzw. przyklęk i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym autobusie znajdują się ładowarki USB oraz darmowy dostęp do internetu przez sieć WiFi.” – powiedziała podczas uroczystości Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Uroczyste podpisanie umowy na dostawę autobusów w Częstochowie. Od lewej Jacek Szczygielski, dyrektor ds. serwisu MTB PL, Kamil Gromek, dyrektor ds. sprzedaży autobusów MTB PL, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, Mariusz Sikora, prezes MPK Częstochowa, Robert Madej, wiceprezes MPK Częstochowa.