http://www.transporttm.pl/news/411/20/Jakub-Koncewicz-zwyciezca-polskiego-finalu-Young-Car-Mechanic

Warsztat i opony

Jakub Koncewicz zwycięzcą polskiego finału Young Car Mechanic

11-04-2018

Poznaliśmy 3 zawodników, którzy podczas poznańskich targów Motor Show wykazali się największą wiedzą i najsprawniej usuwali usterki w samochodach, zapewniając sobie udział w międzynarodowym finale Young Car Mechanic. Polskę będą reprezentować Jakub Koncewicz, Paweł Smolaga i Bartłomiej Januszewski.Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs wiedzy i umiejętności dla uczniów ponadgimnazjalnych szkół technicznych. W tegorocznym wzięło udział 19 szkół współpracujących z Inter Cars w ramach programu Młode Kadry. Eliminacje podzielono na 4 etapy. Pierwsze dwa odbywały się zdalnie, wzięło w nich udział ponad 600 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowano 300 uczniów, z których na podstawie testu weryfikującego wiedzę wyłoniono 10 uczestników, rywalizujących w krajowym finale Young Car Mechanic. Finał stał na bardzo wysokim poziomie, a jego uczestników dopingował i wspierał m.in. Bartek Ostałowski, jedyny na świecie drifter z licencją FIA, który prowadzi samochód bez użycia rąk. W wieku 19 lat przeżył wypadek na motocyklu, w którym stracił obie ręce. Pomimo tego tragicznego zdarzenia nie poddał się i walczy o spełnienie marzeń. Dzięki wsparciu Inter Cars jego samochód przeszedł modyfikacje, dzięki którym może prowadzić nogami! Premiera jego nowego Nissana Skyline GT-R R34 również miała miejsce podczas Poznań Motor Show.

Zawodnicy, którzy okazali się najlepsi w Poznaniu, 14 maja zmierzą się z rówieśnikami z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Niemiec. Rywalizacja zapowiada się emocjonująco, łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc to 100 tys. zł. Wszyscy uczestnicy międzynarodowego finału zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki Elring, odwiedzą muzeum Mercedesa i Porsche. Atrakcyjne nagrody i wsparcie od pierwszego etapu aż do międzynarodowego finału gwarantują strategiczni partnerzy Young Car Mechanic, m.in. Bosch i Erling. Korneliusz Kąkol, przedstawiciel firmy Elring mówi: „Drugi rok wspieramy Inter Cars przy okazji konkursu, do którego od samego początku byliśmy niezwykle entuzjastycznie nastawieni. W ubiegłym roku byliśmy obecni tylko na finale międzynarodowym, tym razem wspieramy także konkursy lokalne, byliśmy partnerem podczas finału litewskiego, polskiego, łotewskiego i estońskiego, 14 maja będziemy w Cząstkowie Mazowieckim na wielkim finale międzynarodowym. W ramach przygotowanego przez nas zadania w każdej krajowej rundzie uczestnicy mieli do wykonania tą samą pracę: wymianę uszczelniacza z obudową w silniku Volkswagen”.

Jednym z partnerów polskiego finału Young Car Mechanic była Fundacja Cooperatio promująca zawód mechanika samochodowego. Jej prezes, Adrian Dekowski, dostrzega zalety płynące z takich akcji: „Całe przedsięwzięcie to ogromna korzyść zarówno dla warsztatów, jak i młodych ludzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w Young Car Mechanic. Dzięki konkursowi mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności, które są niezbędne na rynku pracy, co z jednej strony pozwala im na rozwój, z drugiej na godne zarobki. Uczestnicy startujący w krajowym finale to wyselekcjonowana grupa najzdolniejszych mechaników, dlatego poziom rywalizacji był niezwykle wysoki. Pamiętajmy przy tym, że to bardzo ambitni ludzie, którzy chcą pogłębiać swoje kwalifikacje, a wyróżnienie w konkursie to dla nich milowy krok w dalszej karierze i w rozwoju w zawodzie mechanika”.

Robert Kierzek, wiceprezes Zarządu Inter Cars, pogratulował zwycięzcom doskonałej wiedzy i świetnego przygotowania praktycznego: „Bardzo się cieszę, że mamy tak liczne grono młodych ludzi, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu Young Car Mechanic i że reprezentują oni szkoły biorące udział w projekcie Inter Cars, Młode Kadry. Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy i podziękować całemu zespołowi, który przygotowywał konkurs. Nie każdy może wygrać w krajowym finale, wszyscy są jednak zwycięzcami na przyszłość, bo mają możliwość doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności, co na pewno będzie procentowało w dorosłym życiu, zgodnie z hasłem Młode Kadry trampoliną w przyszłość”.

Podobnego zdania jest Bartek Ostałowski: „Uważam, że Young Car Mechanic to znakomita inicjatywa, pozwalająca młodym ludziom zaprezentować swoje umiejętności i realizować marzenia. Konkurs daje im możliwość zweryfikowania wiedzy, a dzięki elementowi rywalizacji mogą porównać się oni z rówieśnikami, zobaczyć na jakim etapie rozwoju sami się znajdują. Sam chciałbym mieć szansę uczestniczenia w takiej inicjatywnie, kiedy byłem w ich wieku, bo Young Car Mechanic to niepowtarzalna szansa na zdobycie nowych doświadczeń i przeżycie niesamowitej przygody”.

Występ w krajowym finale był największą przygodą i zapewne będzie najmilej wspominany przez Jakuba Koncewicza z Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie, który zdystansował młodych kolegów po fachu i zwyciężył z dużą przewagą punktową. „Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać. Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Cieszę się tym bardziej, że wszystkie zadania stały na bardzo wysokim poziomie i trzeba było wykazać się dużą wiedzą, aby sobie z nimi poradzić. Największą trudność sprawił mi układ klimatyzacji w Citroenie. Usterka była tak ukryta, że nie zdążyłem jej wykryć.” – mówi Jakub Koncewicz.