http://www.transporttm.pl/news/406/17/20-lat-zakladu-Solaris-w-srodzie-Wlkp

Autobusy

20 lat zakładu Solaris w Środzie Wlkp.

27-03-2018

Zakład spawalniczy Solaris Bus & Coach w Środzie Wlkp. świętuje 20-lecie działalności, ruszył 1 kwietnia 1998 r. Po wykupieniu będącego w stanie upadłości przedsiębiorstwa TRAMAD, przejęto halę produkcyjną o powierzchni 4,5 tys. m2 i 30 pracowników specjalizujących się w spawaniu.Dziś zakład zatrudnia 360 fachowców, z których 2/3 pracuje w firmie już ponad 10 lat. W 2013 r. Solaris znacznie rozbudowała fabrykę, powiększając jej obszar do 7,1 tys. m2, a także zmodernizowała systemem filtrowentylacji. Ponadto zwiększono o ponad 1 tys. m2 powierzchnię pomieszczeń socjalno-biurowych. Wtedy także powstały specjalne stanowiska warsztatowe do praktycznej nauki zawodu. W kolejnych latach rozbudowano magazyn, w ubiegłym wyremontowano posadzkę i wymieniono elewację biurowca.

W ciągu 20 lat skala działalności znacząco się powiększyła. Początkowo zakład opuszczało 5 szkieletów miesięcznie, dziś jest to średnio 8 pojazdów dziennie. Zmieniła się także technologia. W pierwszych latach przyrządy spawalnicze był wykonywane samodzielnie przez pracowników. Teraz w produkcji jest wykorzystywany nowoczesny park maszynowy, w tym robot spawalniczy i laser do cięcia profili. „Działamy w kilku zakładach, ale jesteśmy jedną firmą. Wszyscy pracownicy są tak samo ważni. Mamy wspólny cel, podążamy we wspólnym kierunku. Gratuluję pracownikom ze Środy Wlkp. wyjątkowego jubileuszu: 20 lat wspólnych sukcesów” – powiedział dr inż. Paweł Kaczalski, Wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za produkcję.

Solaris Bus & Coach współpracuje ze szkołami zawodowymi kształcącymi uczniów w zawodzie ślusarza. Dzięki inwestycji w warsztaty szkolne z nowoczesnymi urządzeniami spawalniczymi młodzież wybierająca kształcenie zawodowe może zdobyć praktyczne umiejętności na wysokim poziomie, więc łatwiej o zatrudnienie. Dotychczas 16 absolwentów klasy w Środzie Wlkp. zostało pracownikami zakładu.