http://www.transporttm.pl/news/401/18/Ruszyl-Volvo-Trucks-Driver-Challenge-2018

Pojazdy ciężarowe

Ruszył Volvo Trucks Driver Challenge 2018

13-03-2018

Z początkiem marca powrócił konkurs dla kierowców organizowany przez Volvo, teraz pod nazwą Volvo Trucks Driver Challenge. Tym razem wyzwaniem dla uczestników będzie nie tylko jazda oszczędna, ale także bezpieczna i efektywna.Konkurs, zapoczątkowany przez Volvo Trucks w 2011 r., cieszył się olbrzymią popularnością: do eliminacji w 2016 r. w Polsce zarejestrowało się blisko 1000 zawodowych kierowców. „Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie konkursem, co pokazuje, jak dużą wagę przedsiębiorstwa przywiązują do kwestii zużycia paliwa. Nie jest to zaskakujące, ponieważ koszty paliwa stanowią 1/3 całkowitych kosztów firmy transportowej. Z badań Volvo wynika, że dobry kierowca może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%” - mówi Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks Polska. Dlatego celem tegorocznego konkursu będzie, jak w poprzednich latach, promowanie ekonomicznego stylu jazdy wśród kierowców samochodów ciężarowych.

Jednak w tym roku Volvo Trucks chce promować kierowców, którzy nie tylko potrafią wykazać się oszczędną jazdą, ale też znają przepisy drogowe i wiedzą, jak jeździć bezpiecznie i efektywnie. Stąd zmiana nazwy. Tegoroczny konkurs rozpoczyna się testem teoretycznym, dostępnym na stronie www.volvochallenge.pl. Trzydzieści pytań testowych dotyczy bezpieczeństwa ruchu drogowego, racjonalnej jazdy oraz produktów i usług Volvo Trucks. Kierowcy, którzy wykażą się największą wiedzą, zakwalifikują się do 2. części konkursu. W części praktycznej Volvo Trucks Driver Challenge zawodnicy będą musieli wykazać się precyzją jazdy i umiejętnościami technicznymi, przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości paliwa. Aby to udowodnić, będą musieli przejechać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie, zużywając jednocześnie jak najmniej paliwa. Jazdy odbędą się w kwietniu, do wyboru będzie 7 lokalizacji w Polsce.

Pierwszą finałową konkurencją będzie przejazd drogami publicznymi z wybranego miasta na Tor Jastrząb. Drugi etap finału to test sprawnościowy, podczas którego kierowcy wykonają wiele manewrów, w tym przejazd tyłem przez górę czy slalom. Kierowca, który zdobędzie najwięcej punktów w obu częściach, zostanie zwycięzcą polskiej edycji Volvo Trucks Driver Challenge i zostanie zakwalifikowany do finału światowego, który odbędzie się we wrześniu 2018 r., w rodzinnym mieście Volvo Goeteborgu. Ponadto zwycięzca edycji polskiej otrzyma bon wakacyjny o wartości 20 tys. zł, za 2. i 3. miejsce zostaną przyznane kolejno tablet Apple i iPhone.

Zawody będą otwarte dla wszystkich kierowców zawodowych, posiadających prawo jazdy kategorii C+E, niezależnie od marki samochodu ciężarowego i wieku.

Rejestracja do konkursu i runda teoretyczna ruszyły 7 marca. Więcej informacji dotyczących Volvo Trucks Driver Challenge, w tym regulamin konkursu, można znaleźć na stronie www.volvotrucks.pl.