http://www.transporttm.pl/news/389/18/BMW-Group-testuje-Stralisa-NP

Pojazdy ciężarowe

BMW Group testuje Stralisa NP

12-03-2018

IVECO przeprowadziło pilotażowy projekt we współpracy z BMW Group, testując Stralisa NP zasilanego LNG w operacjach logistycznych producenta samochodów..

Test wykazał, że Stralis NP 400 zasilany LNG bez trudu pokonywał na jednym tankowaniu trasę Steyr – Regensburg w obie strony. LNG potwierdził, ża zapewnia najlepszą autonomię w ciężkim transporcie: napęd elektryczny wymagałby kilkukrotnego doładowywania w takiej podróży. Dr Thomas Irrenhauser, który nadzorował projekt z ramienia BMW, postrzega LNG jako „rozsądną, zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnego oleju napędowego” stosowaną w długim okresie. W bezpośrednim porównaniu emisja tlenku azotu jest o 60% niższa, a poziom hałasu podczas pracy jest nawet o 50% niższy niż z dieslem. Emisja cząstek stałych jest pomijalna.

Pierre Lahutte, prezes marki IVECO, skomentował: „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że BMW przyjęło naszą wizję przyszłości sektora pojazdów ciężarowych, a gaz ziemny to kolejny krok ku zrównoważonemu rozwojowi. Obserwujemy szybko rosnącą liczbę międzynarodowych producentów i firm logistycznych decydujących się na wykorzystanie pojazdów LNG dla ich potrzeb transportowych. Wiele osób decyduje się na zakup pojazdów IVECO, przekształcając swoje floty na pojazdy LNG, biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, które wypracowaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat."

Branża logistyczna coraz częściej traktuje gaz ziemny jako rozwiązanie, które zmniejsza wpływ na środowisko i spełnia coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji spalin, a jednocześnie umożliwia efektywne zarządzanie flotą. IVECO jako pierwszy uznał potencjał gazu ziemnego w transporcie: rozwiązanie to może obniżyć koszty paliwa o 20 do 40% w porównaniu do oleju napędowego, a dodatkowa korzyść to praca poniżej 71 dB, co wykazał Piek Quiet Truck Test. Samochody ciężarowe poruszające się na LNG znacznie zmniejszając emisję CO2 i tlenków azotu oraz praktycznie eliminując emisję cząstek stałych. Najnowszy model IVECO Stralis NP 460, z automatyczną skrzynią biegów najnowszej generacji, jest przeznaczony do najbardziej wymagających misji dalekobieżnych. Dostępny w wersji Low Tractor, pasuje także branży motoryzacyjnej do obsługi dłuższych tras zaopatrzeniowych.

Test, przeprowadzony w firmie spedycyjnej Spedition Duvenbeck, obejmował wykorzystanie IVECO Stralis NP 400 napędzanych silnikami LNG do codziennego transportu z fabryki BMW w Steyr do Regensburga.