http://www.transporttm.pl/news/388/20/Arconic-rozbudowuje-wegierska-kuznie-kol-aluminiowych

Warsztat i opony

Arconic rozbudowuje węgierską kuźnię kół aluminiowych

12-03-2018

Powstaje nowa fabryka kół Alcoa na Węgrzech: 6 marca wbito w ziemię inauguracyjny szpadel. Miejsce jest znane: Székesfehérvár, gdzie obecny zakład Arconic-Köfém wyczerpał swoje możliwości.Dzięki inwestycji o wartości ok. 130 mln USD Arconic podwoi produkcję najlżejszych na świecie kół aluminiowych Alcoa do samochodów ciężarowych i autobusów. „Nasze koła pomagają klientom zwiększyć ładowność, jednocześnie oszczędzając paliwo i redukując obsługę. Floty coraz częściej wybierają nasze lekkie, wytrzymałe koła, a ta ekspansja pomoże nam zaspokoić rosnący popyt " - powiedział Tim Myers, prezes Arconic ds. rozwiązań transportowych i budowlanych oraz produktów walcowanych.

Nowy zakład powstaje „w greenfieldzie”, a produkcja ma ruszyć pod koniec 2019 r. Oczekuje się, że nowy obiekt przyniesie około 200 nowych miejsc pracy w regionie. Arconic jest obecny na Węgrzech od 1993 r., kiedy ówczesna Alcoa nabyła większość udziałów w Székesfehérvári Könnyűfémmű (Köfém). Firma wchodziła na rynek transportowy w Europie 22 lata temu z 32 węgierskimi pracownikami, a obecnie zatrudnia ponad 500 osób tylko w Köfém. Arconic produkuje tam także półprodukty walcowane, odlewy, elementy złączne dla przemysłu lotniczego i szeroką gamę elementów ze stali dla przemysłu motoryzacyjnego. Jako3. co do wielkości amerykański inwestor na Węgrzech, zatrudnia około 2,3 tys. osób w 3 lokalizacjach. W Székesfehérvár znajduje się także centrum finansowe i administracyjne koncernu.

Alcoa Wheels, wykonane z jednego kawałka kutego aluminium, są 47% lżejsze i 5-krotnie mocniejsze od stalowych kół o tej samej wielkości, zwiększając ładowność i oszczędność paliwa. Dzięki zmianie kół ze stalowych na aluminiowe można oszczędzić ok. 250 kg masy zestawu. W przypadku miejskich autobusów elektrycznych, oszczędność na masie pomaga zwiększyć zasięg jazdy. Koła są dostępne w różnych opcjach powierzchni, w tym w łatwej w pielęgnacji, odpornej na korozję Dura-Bright® EVO.