http://www.transporttm.pl/news/387/17/Kolejne-miasta-z-autobusami-hybrydowymi-Volvo

Autobusy

Kolejne miasta z autobusami hybrydowymi Volvo

09-03-2018

Trwa dobra passa Volvo Polska: w ub. roku zakończono dostawę 35 takich pojazdów do Sosnowca i wygrano przetargi w Krakowie i Jeleniej Górze, a w tym autobusy hybrydowe trafią do Białegostoku, Krosna i Inowrocławia.MPK w Białymstoku wybrało ofertę Vol-vo w części przetargu dotyczącej 2 pojazdów hybrydowych. Autobusy Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na napęd dieslowski. Baterie ładują się podczas hamowania, autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury. Takie pojazdy zużywają 30-40% mniej paliwa i emitują 40÷50% mniej spalin w porównaniu z analogicznymi z napędem diesla. Są też bardzo ciche, a ich wnętrze i wyposażenie może być konfigurowane w zależności od potrzeb zamawiającego. W przypadku MPK Białystok, wymogiem były biletomaty, monitoring, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Gmina Miasto Krosno również wytypowała ofertę Volvo w przetargu na dostawę autobusów miejskich, obejmującym m.in. pojazdy hybrydowe. Tu trafi 11 Vol-vo 7900 Hybrid o długości 10,5 m. „Krosno jest kolejnym w ostatnim czasie miastem, które wybiera autobusy o napędzie hybrydowym, doskonale sprawdzającym się w ruchu miejskim. Podczas postoju, np. na przystankach czy światłach, a także przy małych prędkościach, z którymi najczęściej mamy do czynienia w ruchu miejskim, autobus korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego. Dzięki temu zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie dużo bardziej przyjazny dla środowiska, niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla” – komentuje Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

W przypadku pojazdów dla Krosna, zamawiający zażyczył sobie klimatyzację oddzielną dla kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego, dostęp do Internetu, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Inowrocław to pierwsze w Polsce miasto, w którym po realizacji zamówienia flota autobusów miejskich będzie całkowicie zelektryfikowana. Przetarg dotyczył 8 autobusów elektrycznych i 8 elektryczno-hybrydowych (plug-in). Te ostatnie mogą poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym, a baterie są ładowane podczas hamowania i z ładowarki zewnętrznej. W obu przypadkach wybrana została oferta Volvo Buses, firma dostarczy 8 Vol-vo 7900 Electric i tyle samo Volvo 7900 Electric Hybrid.

Autobusy hybrydowe Volvo przyjadą z wrocławskiej fabryki, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 r. W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie. W sumie Volvo sprzedała do tej pory ponad 2 tys. autobusów hybrydowych operatorom w ponad 20 krajach.