http://www.transporttm.pl/news/343/17/Elektryczne-Solarisy-w-Ostrowie-Wlkp

Autobusy

Elektryczne Solarisy w Ostrowie Wlkp.

29-12-2017

Solaris Bus & Coach S.A. przekazała pod koniec grudnia 4 elektryczne autobusy Urbino 12 nowej generacji Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Będą to pierwsze całkowicie bezemisyjne pojazdy w tym mieście. To druga część kontraktu podpisanego z miejskim przewoźnikiem: od września ub. roku ulicami Ostrowa jeżdżą 3 nowe Urbino 12 Euro VI. Przy tej okazji pojazdy zadebiutowały w nowej, czerwonej kolorystyce.Nowe Urbino w wersji dla Ostrowa Wlkp. są wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Autobusy mają instalację umożliwiającą podłączenie i zabudowania pantografu, który posłuży w przyszłości do ładowania baterii mocą 200 kW podczas poruszania się pojazdu po mieście. Dostawcą ładowarek zajezdniowych jest polska firma Ekoenergetyka.

Całkowita pojemność pasażerska autobusu to 75 osób, w tym 24 siedzące. Dodatkowymi udogodnieniami są m.in. ogólnodostępny system WiFi, ładowarki USB, klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, system automatycznego głosowego zapowiadania przystanków, dwa ekrany LCD i oświetlenie wnętrza w technologii LED.

Elektryczne Urbino zaczną wozić mieszkańców jeszcze w tym roku. Jest szansa, że w najbliższym czasie przybędzie bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Ostrowie Wlkp. Miasto otrzymało z Unii Europejskiej dotację na dalszy rozwój transportu publicznego, która pozwoli na zakup dodatkowych 10 bateryjnych autobusów.

Solaris jest obecny w Ostrowie Wlkp. już od 2004 r., łącznie dostarczył tam już 33 autobusy.