http://www.transporttm.pl/news/341/17/Bruksela-kupuje-25-przegubowych-elektrycznych-Solarisow

Autobusy

Bruksela kupuje 25 przegubowych elektrycznych Solarisów

29-12-2017

Solaris Bus & Coach wygrała rekordowy kontrakt na dostawę 25 przegubowych autobusów Urbino 18 electric nowej generacji do Brukseli. Osiemnastometrowe ekologiczne pojazdy wyjadą na ulice europejskiej stolicy w I połowie 2019 roku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 21 mln euro. Zamówienie stołecznego przewoźnika STIB Bruksela jest największym jednorazowym zleceniem na elektryczne autobusy produkowane w Bolechowie.Zgodnie z zapisami zamówienia, Solaris Bus & Coach jest odpowiedzialna za dostarczenie i instalację systemu ładowania. Zlecenie zostanie zrealizowane we współpracy z firmą Schaltbau Refurbishment GmbH. Bezemisyjne autobusy zostaną dostarczone wraz z infrastrukturą obejmującą 2 ładowarki w zajezdni i 2 w centrum miasta oraz zasilające je stacje transformatorowe SN/NN. Umożliwi to regularne ładowanie podczas jazdy na stałych trasach. Dodatkowo zajezdnia STIB zostanie uzupełniona o 24 pantografowe stacje ładowania, zasilane z nowej stacji transformatorowej SN/NN, do uzupełniania energii podczas ładowania nocnego.

To nie pierwsze zamówienie brukselskiego przewoźnika. W sierpniu ub. roku Solaris Bus & Coach podpisała z STIB umowę ramową, która zakłada dostawę 7 autobusów bateryjnych Urbino 8,9 LE z możliwością rozszerzenia o kolejne pojazdy. To zainteresowanie ekologicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w komunikacji publicznej zostało potwierdzone kontraktem na 25 przegubowców. Zgodnie z zapowiedzią brukselskiego ministra transportu Pascala Smet przewoźnik zakłada elektryfikację całej floty autobusowej do 2030 r.

Nowe Urbino 18 electric z powodzeniem jeździ już w Krakowie (po dostawie 20 autobusów bateryjnych dla MPK Kraków w sierpniu ub. roku), Jaworznie (9 sztuk) i testowo w warszawskim MZA. W produkcji znajdują się 3 pojazdy dla TMB Barcelona.