http://www.transporttm.pl/news/330/17/Flota-elektrycznych-Solarisow-w-Jaworznie

Autobusy

Flota elektrycznych Solarisów w Jaworznie

11-12-2017

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie stało się jednym z europejskich liderów e-mobilności: po zakupie 22 elektrycznych Solarisów 40% jego floty stanowią autobusy bezemisyjne. Pierwszy elektryczny Solaris Urbino electric został dostarczony do PKM w Jaworznie wiosną 2015 r. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z eksploatacji przewoźnik zdecydował się na dalszy rozwój floty autobusów elektrycznych i ogłosił przetarg na 22 autobusy bateryjne. Jego zwycięzcą została firma Solaris.Zamówienie objęło 9 przegubowych Urbino 18 electric, 9 12-metrowych Urbino electric i 4 autobusy MIDI Urbino 8,9 electric. „Współpraca z klientem, który od samego początku doskonale wiedział, jak chce rozwijać program autobusów elektrycznych w swojej flocie i jakie ma wymagania wobec producenta, to duże wyzwanie i niezwykła przyjemność. Wspólnie z PKM już od ponad 2 lat możemy zbierać bezcenne doświadczenia i wykorzystywać je w dalszym rozwoju autobusów elektrycznych marki Solaris” – powiedział Rafał Zajas, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego Kraj.

Wszystkie nowe elektrobusy dla Jaworzna mają złącze plug-in do nocnego ładowania baterii z ładowarki w zajezdni i układ pantografowy, dzięki któremu baterie można doładować na trasie. Każdy autobus ma klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, a także nowoczesne oświetlenie LED. Pasażerowie mogą kupić bilety w automatach. Do ich dyspozycji są także porty USB, z których można naładować telefon lub inne urządzenie mobilne.

Dzięki zastosowaniu zarówno ładowarek zajezdniowych, jak i ładowarek pantografowych zainstalowanych w mieście, operacyjność autobusów elektrycznych w Jaworznie jest nieograniczona.

Solarisy Urbino electric, wyposażone w rampy dla wózków inwalidzkich i specjalne zatoki, są przystosowane do niepełnosprawnych użytkowników komunikacji miejskiej. Poza rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej, producent zainstalował system zarządzania flotą składający się z urządzenia lokalizacyjnego i anteny GPS, umożliwiający wyświetlanie w czasie rzeczywistym godzin przyjazdu i odjazdu autobusu z poszczególnych przystanków.

Wśród przekazanych autobusów jest premierowy w ofercie Solaris nowy Urbino 18 electric, przegubowy autobus bateryjny nowej generacji zaprezentowany po raz pierwszy w październiku podczas targów Busworld w Kortrijk. Jaworzno stało się 2. po Krakowie miastem, w którym jest używany ten model. Przegubowe autobusy mają centralny silnik o mocy 240 kW i baterie trakcyjne o łącznej pojemności 240 kWh.

Dziewięć elektrycznych Solarisów Urbino 12 dostarczono w dwóch wersjach: 2-drzwiowej (6 sztuk) i 3-drzwiowej (3 sztuki). Pojemność pasażerska 12-metrowych autobusów to 75 osób. Ten model został wybrany najlepszym autobusem miejskim roku 2017 w konkursie „Bus of The Year”.

Najmniejszymi autobusami dostarczonymi do Jaworzna są 4 Urbino 8,9 LE electric wyposażone w silnik o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh. Może nimi podróżować 47 osób, w tym 19 siedzących. Elektryczne MIDI obsługują 2 nowe linie łączące jaworznicki szpital z miejscowościami Łubowiec i Szczotki. Takie same autobusy jeżdżą m.in. w Krakowie, Ostrołęce i austriackim Klagenfurcie. Niebawem pojawią się na ulicach Wrześni, Stalowej Woli, Brukseli i francuskiego Frontignian.

Przekazanie autobusów w Jaworznie połączono z prezentacją „Centrum E-mobilności”, nowej zajezdni PKM, jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Hala jest wyposażona m.in. w ładowarki zajezdniowe, umożliwiające jednoczesne ładowanie 8 pojazdów. „Dwadzieścia trzy elektryczne pojazdy w naszym taborze to dopiero początek. Plany przedsiębiorstwa zakładają docelowo 43 bezemisyjnych autobusów do 2020 r.” – zapowiada Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.