http://www.transporttm.pl/news/327/20/Goodyear-Proactive-Solutions-przez-opone-do-wiedzy

Warsztat i opony

Goodyear Proactive Solutions przez oponę do wiedzy

27-11-2017
Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku, koncern Good-year wprowadził na polski rynek nową usługę Goodyear Proactive Solutions, ułatwiającą zarzadzanie poszczególnymi pojazdami we flocie przy wykorzystaniu najnowocześ-niejszych rozwiązań telemetrycznych i analitycznych.

Zaawansowane algorytmy komputerowe, dane dla operatorów flot i dokładne raportowanie pozwalają nowemu systemowi zarządzania precyzyjnie zidentyfikować potencjalne problemy związane z ogumieniem i z wyprzedzeniem zaplanować prace naprawcze czy obsługowe w serwisach sieci TruckForce.

Nowa usługa jest dostępna w dwóch wariantach. W Proactive Tire wykorzystuje się układ TPMS lub przejazdowe stanowisko skanujące wszystkie opony w pojeździe. Czujniki TPMS monitorują ciśnienie i temperaturę w oponach w czasie jazdy, zbierając dane co 16 s, a co 15 min wysyłając je na serwer Good-year, gdzie następuje interpretacja wartości. Dzięki unikalnemu, opatentowanemu algorytmowi można nie tylko zapobiec jeździe bez powietrza lub z niesprawnym ułożyskowaniem kół czy hamulcami, ale też wcześniej zapobiec awarii: system generuje ostrzeżenia, a sygnał z czujników umożliwia również identyfikację i lokalizację pojazdu, z jakiego pochodzi. Pozwala to zmniejszyć liczbę awarii ogumienia do 75%, a przy tym wydłuża czas eksploatacji opon i zwiększa ich przydatność do bieżnikowania.

Opracowany przez Goodyear innowacyjny system rozwiązań może pomóc polskim przewoźnikom w zoptymalizowaniu kosztów działalności, rozwoju biznesu i pozyskaniu nowych klientów.

Urządzenie przejazdowe, zamontowane w siedzibie firmy transportowej lub w serwisie, który regularnie odwiedzają jej pojazdy, mierzy jednocześnie ciśnienie (pośrednio, dokładność wynosi ok. 0,2 bara), jak i głębokość bieżnika we wszystkich oponach, w czasie nie przekraczającym 20 s/zestaw. Dzięki szybkiej analizie danych za bramę nie wyjedzie pojazd z niesprawnym ogumieniem, a w razie wykrycia nieprawid-łowości nie wymagających natychmiastowej reakcji jest wysyłane ostrzeżenie i operatorzy flot mogą z wyprzedzeniem przygotować czas i miejsce naprawy.

W pełni zautomatyzowane rozwiązanie umożliwia maksymalizację osiągów ogumienia i wcześniejsze opracowanie harmonogramu prac obsługowych. „Nasze innowacyjne rozwiązanie jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi oponami pojazdów użytkowych, dzięki czemu każdy operator flot będzie miał możliwość skorzystania z zalet nowego zintegrowanego systemu zarządzania flotą.” – podkreśla André Weisz, dyrektor generalny Goodyear Proactive Solutions.

Czujniki TPMS są łatwo montowane: przez gumową osłonę przypina się je do koła stalowymi linkami o regulowanej długości. W tym miejscu są mało narażone na uszkodzenie przy wymianie opony i szybko reagują wzrost temperatury hamulców.

 

Stanowisko przejazdowe produkuje firma Ventech, która niedawno została przejęta przez koncern Goodyear. Można go umieścić wszędzie na terenie firmy lub serwisu, nie wymaga hali ani zadaszenia.

Proactive Fleet składa się z dwóch opcji: Driver Behavior i Track & Trace, które wspierają operatorów flot w redukcji zużycia paliwa i czasu podróży, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa. Oprogramowanie Driver Behavior analizuje 12 parametrów jazdy zapisywanych przez telematyczne urządzenia pokładowe partnera wytypowanego przez Goodyear. Raporty umożliwiają stworzenie profilu każdego kierowcy, na podstawie których łatwo dobrać indywidualny tok szkolenia poprawiającego jego umiejętności. Zysk dla firmy to mniejsze zużycie paliwa i opon, mniejsze szkodowość i lepsza reputacja u klientów. Track & Trace precyzyjnie lokalizuje pojazdy użytkownika i ułatwia zarządzanie nimi, łącznie z planowaniem obsługi, pomagając także w przypadkach krytycznych jak kradzież.

Rozwiązania Goodyear Proactive Solutions nie stanowią nowości same w sobie, ale po raz pierwszy zostały zebrane w jeden program, oferowany przez producenta ogumienia. „Klienci flotowi poszukują skutecznych i zarazem nowo-czesnych rozwiązań, które będą wspierały efektywną działalność firm, generując ich wartość dodaną. Nie chcą jednak kupować produktów i usług u różnych dostawców. W odpowiedzi na te potrzeby opracowaliśmy system zintegrowanych rozwiązań dla flot

Goodyear Proactive Solutions. Nasze podejście zostało docenione przez partnerów TruckForce, a opracowany program wzbudza duże zainteresowanie wśród polskich operatorów flot.” – potwierdza Krzysztof Kozerski, Sales Leader Proactive Solutions PL. Ocenia się, że wdrożenie programu umożliwia redukcję kosztów operacyjnych dzięki zmniejszeniu miesięcznych wydatków na paliwo o 300 euro/pojazd i ograniczeniu kosztów utrzymania opon nawet o 70%. Dodatkową premią jest zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne, w skutek redukcji spalania nawet o 10%.

Goodyear Proactive Solutions jest dostępny w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W kolejnych miesiącach usługa obejmie kolejne kraje.