http://www.transporttm.pl/news/310/17/Duze-zamowienie-na-autobusy-elektryczne-Volvo

Autobusy

Duże zamówienie na autobusy elektryczne Volvo

25-09-2017

Autobusy, które będą kursować w Trondheim są całkowicie bezemisyjne, a zużycie energii jest o około 80% niższe niż w porównywalnych autobusach z napędem dieslowskim.Volvo Buses otrzymało największe jak dotąd zamówienie na miejskie autobusy elektryczne. Lokalny operator z norweskiego Trondheim, Tide Buss, zamówił 25 Volvo 7900 Electric.

AtB, zarządzająca transportem publicznym Trondheim, jest liderem we wprowadzaniu w Norwegii alternatywnych technologii napędowych. Jako jedna z pierwszych w Europie, w 2010 r. zamówiła zelektryfikowane autobusy Volvo, wówczas hybrydowe. Zamawiane obecnie autobusy, całkowicie elektryczne, rozpoczną kursowanie w sierpniu 2019 r. na 4 liniach o długości od 12 do 15 km. Tide Buss będzie dysponował największą w Norwegii flotą autobusów elektrycznych, w sumie 35, z czego 25 Volvo.

Elektryczne autobusy zostaną dostarczone w pakiecie: wszelkimi kwestiami związanymi z utrzymaniem pojazdów i baterii zajmie się Volvo, za stałą miesięczną opłatę. Autobusy będą ładowane szybką ładowarką na przystankach końcowych, przez pantograf wysuwany ze stacji. Oparte na otwartej technologii OppCharge, stacje są dostępne dla autobusów elektrycznych innych producentów.

Elektryczne autobusy dla Trondheim zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo. Autobusy tego typu zostały dotychczas zamówione przez Malmo w Szwecji, Differdange w Luksemburgu czy Harrogate w Wielkiej Brytanii. Oprócz elektrycznych, Volvo produkuje we Wrocławiu autobusy o napędzie hybrydowym, a także elektryczne hybrydy. Do tej pory Volvo dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 3,5 tys. zelektryfikowanych autobusów.