http://www.transporttm.pl/news/309/20/BMZ-Poland-otwiera-nowa-fabryke

Warsztat i opony

BMZ Poland otwiera nową fabrykę

20-09-2017

Producent baterii BMZ Poland uruchomił oficjalnie 18 września nową fabrykę w Gliwicach. Będzie ona wytwarzać m.in. rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego. Warta ponad 9 mln euro inwestycja zajmuje ponad 12,3 tys. m2 nowoczesnych hal produkcyjnych, magazynów, jak i laboratoriów badawczych i biur, będących nową siedzibą firmy.„Oprócz rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, nasza działalność obejmuje także projekty małoseryjne i wysoko zautomatyzowane, jak chociażby magazyny energii. Ważnym aspektem produkcji są także nowoczesne systemy zasilania autobusów elektrycznych, baterie do rowerów elektrycznych oraz elektronarzędzi i narzędzi ogrodniczych. Planujemy także zbudować serię kompletnych rozwiązań systemów e-bike`owych, składających się z aplikacji, baterii i motoru. Rozwijać będziemy inteligentne magazyny energii, w tym do autobusów elektrycznych. Nasza produkcja jest przeznaczona dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Tomasz Wołk-Jankowski, prezes BMZ Poland.

Pracę w fabryce ułatwiają nowoczesne systemy magazynowe, które składają się z podestu i przenośników do sprawnej komunikacji z halą produkcyjną. Nad wszystkim czuwa moduł sterujący Galileo opracowany przez Mecalux.

Nowa inwestycja to także nowe miejsca pracy. Spółka zatrudnia obecnie około 650 osób. W pierwszym etapie ta liczba wzrośnie do 700, będą to zarówno pracownicy fabryki, jak i Działu Badań i Rozwoju, w którym zostanie powołany specjalny zespół zajmujący się tylko systemami zasilania autobusów elektrycznych. „Polska jest jednym z liderów rynku elektromobilności w Europie, a my jesteśmy liderem w dziedzinie baterii do elektrycznego transportu publicznego. BMZ Poland wchodzi w skład konsorcjum Polski E-BUS, powstałego z inicjatywy naszego partnera, firmy Ursus Bus” – dodaje prezes BMZ Poland.

BMZ Poland Sp. z o.o. powstała w 2010 r. jako spółka-córka BMZ GmBH, międzynarodowej korporacji założonej w 1994 r. w Niemczech. Grupa BMZ jest liderem wśród europejskich producentów zestawów akumulatorowych dla przemysłu ogrodniczego, rowerowego, medycznego i szeroko pojętych elektronarzędzi. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania energii, bazując na ogniwach litowo-jonowych.

Nowa fabryka, działająca od lipca br., znajduje się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obiekt mieści 600 pracowników fizycznych oraz 200 stanowisk biurowych dla inżynierów i pracowników administracyjnych. Oficjalne otwarcie zbiegło się z organizowaną przez BMZ Poland konferencją Battery Experts Forum w Gliwicach.