http://www.transporttm.pl/news/303/18/Profesjonalni-kierowcy-wyjezdzaja-w-pierwsze-trasy

Pojazdy ciężarowe

„Profesjonalni kierowcy” wyjeżdżają w pierwsze trasy

25-08-2017

„Profesjonalni kierowcy” to akcja społeczna organizowana przez 5 firm związanych z branżą transportową: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Michelin. Jej celem jest bezpłatne szkolenie kierowców, którzy mają prawo jazdy kategorii C+E, ale potrzebują praktyki i chcą podnieść kwalifikacje. Ci, którzy ukończą szkolenie i otrzymają certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”, trafią do bazy, do której mają dostęp potencjalni pracodawcy: firmy transportowe i logistyczne.W drugiej akcji „Profesjonalni kierowcy" organizatorzy planowali przeszkolić łącznie 300 osób, 3 razy więcej niż przed rokiem. Jest już niemal pewne, że tę liczbę uda się przekroczyć i to z dużą nawiązką. „W tym roku wydaliśmy już prawie 300 certyfikatów Profesjonalnego kierowcy, a przed nami jeszcze dwie kolejne lokalizacje. Zainteresowanie akcją jest ogromne. Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 600 osób, rekrutacja wciąż trwa” - mówi Michał Proc, dyrektor ds. rozwiązań biznesowych w Volvo Group Trucks Poland. Podkreśla jednak, że dla organizatorów najważniejsza jest nie ilość, a jakość i potencjał przyszłych kierowców. „Poszukujemy osób, które faktycznie są zainteresowane pracą w tym zawodzie, a nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia i umiejętności, by zgłosić się do pierwszego pracodawcy. Wielu uczestnikom to szkolenie otwiera oczy i zupełnie zmienia ich wyobrażenie o zawodzie kierowcy. Niezdecydowani szybko przekonują się, że jest to bardzo ciekawa praca dla ludzi z pasją. Do tego stabilna i naprawdę dobrze płatna”.

Z entuzjazmem o akcji wypowiadają się także właściciele firm transportowych, które w tym roku współorganizują szkolenia w całej Polsce. „Na szkolenie w naszej siedzibie w Malborku przybyło 30 osób, które w trakcie zajęć wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem i determinacją. Wielu uczestników już na starcie zainteresowanych było pracą w naszej firmie i pierwszego dnia pytało o szczegóły zatrudnienia. W dobie deficytu kierowców, gdy znalezienie zdolnych, odpowiedzialnych pracowników nie należy do łatwych, jest to dla nas bardzo duża wartość” - mówi Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka.

Napływ nowych kadr w firmach transportowych to jednak nie jedyna wartość dodana akcji „Profesjonalni kierowcy". Roman Rutecki, prezes zarządu firmy Bud-Mat Transport z Płocka podkreśla, że szkolenia to także doskonała okazja, by zmienić wizerunek zawodu kierowcy, który jest bardzo stereotypowy: „Osobom, które wchodzą w dorosłość i myślą o pierwszej pracy, podpowiadamy, że zawód kierowcy może być bardzo ciekawą alternatywą. Przemawia za tym stabilność pracy, możliwość jazdy bardzo nowoczesnym, bezpiecznym sprzętem i ciągłego rozwoju własnych pasji i zainteresowań, które wielu naszych kierowców rozwija w trakcie przerw postojowych. W naszej firmie tygodniowy tryb pracy, najczęściej w systemie poniedziałek-piątek sprawia także, że kierowcy nie doświadczają długiej rozłąki z rodziną”. Prezes Bud-Matu uprzedza jednak, że podobnie jak w każdej branży, także młodzi kierowcy powinni szukać sprawdzonych, rzetelnych firm, które na starcie nie zniechęcą do wykonywania tego zawodu. Kluczem pozostaje znalezienie odpowiedzialnego, dobrze zorganizowanego pracodawcy, który ceni wartość pracownika i nie zgadza się na żadne naruszenia i omijanie przepisów, zwłaszcza w kwestii czasu pracy kierowców. „Osoby, które rozpoczynają pracę w naszej firmie od razu uświadamiamy, że nie godzimy się na żadne odstępstwa od tej reguły” – podkreśla Roman Rutecki.

Polska branża transportowa jest jedną z największych w Europie i wciąż dynamicznie się rozwija. W firmach z tego sektora pracuje ponad 700 tys. kierowców, a każdego roku na rynku brakuje około 30 tys. nowych pracowników. Co więcej, ze względu na wysoką średnią wieku obecnych kierowców deficyt w tym zawodzie będzie narastał. „Dla nas, jako właścicieli firm transportowych, inicjatywa zorganizowania ogólnopolskiej akcji szkolenia kierowców jest niezwykle ważna. Doceniamy fakt, że firmy, które zajmują się produkcją pojazdów, same zaangażowały się w dostarczanie kadr do naszej branży. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie zyskamy na tym wszyscy, a polski transport stanie się jeszcze silniejszy” – podsumowuje Roman Rutecki.

Aby wspomóc przedsiębiorstwa transportowe, Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Michelin po raz drugi organizują akcję „Profesjonalni kierowcy". Jej celem jest bezpłatne szkolenie osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z ciężarówkami. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się m.in. jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy, jak przygotować go do drogi, zabezpieczyć ładunek, manewrować 40-tonowym zestawem. Poznają przepisy dotyczące czasu pracy kierowców, mają zajęcia z pierwszej pomocy.