http://www.transporttm.pl/news/287/17/Elektryczne-Solarisy-w-Norymberdze-i-Fuerth

Autobusy

Elektryczne Solarisy w Norymberdze i Fürth

13-06-2017
Elektryczne Solarisy dla sąsiadujących ze sobą niemieckich miast będą różniły się zewnętrznym malowaniem, oklejeniem, a także wyposażeniem wnętrza. W pojeździe dla Norymbergii będzie 20 miejsc siedzących i dodatkowe 3 miejsca składane. Jego odpowiednik w Fürth pomieści 28 pasażerów na miejscach siedzących i 5 na fotelach składanych.

Solaris Bus & Coach zdobyła 2 kolejne kontrakty na dostawę autobusów elektrycznych na rynek niemiecki. Niemiecki operator komunalny VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft z Norymbergii i prywatny przewoźnik Infra Fürth Verkehr GmbH z Fürth postawiły na elektromobilność, kupując nowe Urbino 12 electric. Pojawią się one w obu miastach jeszcze przed końcem roku, jako ich pierwsze autobusy w pełni elektryczne. Kontrakty mają na celu przetestowanie innowacyjnych rozwiązań polskiego producenta i przybliżenie mieszkańcom pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii..

Oba bezemisyjne Solarisy Urbino 12 electric zostaną wyposażone w osie elektryczne ZF AVE 130 z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i napędy firmy Medcom. Napęd, klimatyzacja i ogrzewanie wnętrza autobusu będą zasilane energią z baterii o pojemności 240 kWh.

W obu autobusach zastosowano ładowanie typu plug-in, do nocnego uzupełniania baterii na terenie zajezdni. Dodatkowo na dachu umieszczono ładowarkę, która umożliwi ładowanie autobusów poza zajezdną. Ponadto Solarisy zostaną przygotowane pod zastosowanie w przyszłości pantografu, do szybkiego doładowania na trasie.

Wydajna klimatyzacja zapewni wysoki komfort przejazdów pasażerom i kierowcy. Wewnętrzne oświetlenie będzie wykonane w technologii LED, w tym także czerwone oznaczenie wyjść, ostrzegające pasażerów podczas zamykania drzwi. Na pokładzie zostanie zamontowany system monitoringu, składający się z 8 kamer, dzięki którym kierowcy będą mogli lepiej obserwować i kontrolować wejścia i wyjścia pasażerów.

Solaris jest obecny w Norymberdze od 2005 r., po ulicach tego bawarskiego miasta jeździ już 28 autobusów z logo zielonego jamnika. Osiem przegubowych Urbino 18 dostarczono tam w połowie kwietnia. W Fürth jeżdżą do tej pory 2 Urbino 12. n