http://www.transporttm.pl/news/283/17/Gazowe-MAN-y-Lion-s-City-w-Kopenhadze

Autobusy

Gazowe MAN-y Lion’s City w Kopenhadze

01-06-2017
MAN-y Lion's City GL CNG, mieszczące do 150 pasażerów i wyposażone w 5 drzwi pełnej szerokości, pomogą przyspieszyć lokalny transport publiczny w Kopenhadze.

Movia to największa duńska firma transportu publicznego, z ok. 1250 autobusów, blisko 1/3 całego taboru Danii. Ale ani jeden do niej nie należy! Prace przewozowe są zlecane podwykonawcom, jak Arriva, Keolis, Nobina i in. Dzięki takim umowom operator może łatwiej dobierać pojazdy pod specyficzne zadania, jak to ma miejsce przy obsłudze połączenia północnych dzielnic Kopenhagi z centrum miasta i lotniskiem Kastrup. Z ponad 20 mln pasażerów rocznie i do 75 tys. dziennie, jest to najbardziej ruchliwa linia na północy stolicy Danii. Uruchomiono linię BRT: na większej części trasy autobusy będą miały wytyczone osobne pasy. Można było sobie pozwolić na puszczenie tam przegubowców o długości 18,75 m.

Wybór padł na starachowickie MAN-y z silnikami gazowymi. MAN dostarczy 41 autobusów Lion's City GL A40 CNG wyróżniających się także designem. Osłonięte koła, przezroczysty przegub, duże reflektory mają nadać im futurystyczny wygląd, zachęcając do korzystania. Dużą pojemność (150 pasażerów na wygodnych fotelach i dużych platformach) autobusów połączono z przepustowością. Mają one 5 podwójnych drzwi, o szerokości 1250 mm, otwieranych szybkim mechanizmem elektrycznym. Poza skróceniem czasu postoju na przystanku przyczynia się to do zmniejszenia zużycia paliwa. Kamery wideo monitorują wnętrze autobusów w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Autobusy mają silniki o mocy 310 KM (228 kW) zasilane biogazem. Dzięki temu są praktycznie neutralne pod względem emisji CO2, dorównując pojazdom elektrycznym. Przewoźnikiem na tej linii będzie Arriva.