http://www.transporttm.pl/news/278/18/Setki-chetnych-na-bezplatne-szkolenia-kierowcow

Pojazdy ciężarowe

Setki chętnych na bezpłatne szkolenia kierowców

19-05-2017

„Profesjonalni kierowcy” to akcja społeczna organizowana przez 5 firm związanych z branżą transportową: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Michelin. Jej celem jest bezpłatne szkolenie kierowców, którzy mają prawo jazdy kategorii C+E, ale potrzebują praktyki i chcą podnieść swoje kwalifikacje..

Osoby, które ukończą szkolenie i otrzymają certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”, trafiają do bazy, do której mają dostęp firmy transportowe i logistyczne jako potencjalni pracodawcy. To zwiększy ich szanse na znalezienie stabilnej i atrakcyjnej finansowo pracy w firmach o międzynarodowym zasięgu. W ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji „Profesjonalni kierowcy” na szkolenia zgłosiło się 350 osób, a limit miejsc na pierwsze zajęcia w Długołęce i w Poraju wyczerpał się błyskawicznie. Trwa rekrutacja na kolejne, w lokalizacjach w całej Polsce. Na początku kwietnia w ramach akcji odbyły się szkolenia w podwrocławskiej Długołęce i w Poraju pod Częstochową. Wzięło w nich udział aż 65 młodych kierowców. Wielu z nich przyjechało nawet z drugiego końca Polski. W Długołęce po 4 dniach intensywnych zajęć certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” odebrało 30 uczestników. „Najbardziej zaimponowało mi fachowe podejście instruktorów, którzy w krótkim czasie, w bardzo przystępny sposób potrafili przekazać swoją ogromną wiedzę. Cieszy mnie także to, że oprócz zajęć typowo technicznych, było dużo informacji na temat czasu pracy kierowców. To było doskonałe połączenie teorii z praktyką” – powiedział Wojciech Chwastowicz, uczestnik szkolenia w Długołęce.

Tydzień później zespół „Profesjonalnych kierowców” szkolił kierowców w Poraju. Tutaj certyfikat otrzymało kolejnych 35 uczestników. „Podczas szkolenia nabyłem wiele praktycznych umiejętności związanych z obsługą i prowadzeniem pojazdu. Dziś wiem, jak skutecznie hamować silnikiem, wiem jak ważne jest przygotowanie samochodu do jazdy i odpowiednie zabezpieczenie ładunku. To było znakomite wprowadzenie do zawodu kierowcy „– mówi Patryk Prążyński, który 13 kwietnia w Poraju odebrał certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”.

Kolejne szkolenie odbyło się w dniach 24-27 kwietnia w Nowym Sączu, gdzie podobnie jak w przypadku poprzednich lokalizacji, lista uczestników zapełniła się na kilkanaście dni przed rozpoczęciem zajęć. „W sumie do 20 kwietnia br. formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.profesjonalnikierowcy.pl wypełniło już 350 osób. Dzięki temu, w kilku lokalizacjach limity miejsc mogą się wyczerpać nawet na kilka, kilkanaście tygodni przed terminem szkoleń. Tak jest m.in. w przypadku Rzeszowa, Kutna, Siedlec czy Zielonej Góry” – mówi Michał Proc, Dyrektor ds. Rozwiązań Biznesowych w Volvo Group Trucks Poland.

W tym roku w ramach akcji zostanie zorganizowanych 15 sesji szkoleniowych w różnych regionach Polski. Osoby zainteresowane udziałem w kolejnych szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w dniu szkolenia ważnego prawa jazdy kategorii C+E i brak zatrudnienia na stanowisku kierowcy zawodowego w firmie z branży transportowej. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się, m.in. jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy, jak przygotować go do drogi, zabezpieczyć ładunek, manewrować 40-tonowym zestawem, poznają przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i mają zajęcia z pierwszej pomocy.