http://www.transporttm.pl/news/270/17/Dwa-Solarisy-Urbino-12-electric-trafia-do-Oslo

Autobusy

Dwa Solarisy Urbino 12 electric trafią do Oslo

20-04-2017
Dwa 12-metrowe Urbino electric kupione przez Unibuss zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130.

Flotę Unibuss, jednego z największych norweskich operatorów transportu publicznego, powiększą 2 nowe Urbino 12 electric. Energia do ich napędzania będzie pochodzić z baterii High Power o pojemności 75 kWh. System ładowania Siemens, który umożliwi pracę autobusu przez cały dzień, będzie znajdować się na dachu. Pantograf opuści się automatycznie ze stacji ładującej podczas postoju pojazdu na pętli. Cały proces ładowania nie potrwa dłużej niż 8 minut. Solaris zastosował już analogiczne rozwiązanie dla odbiorcy w Hamburgu.
Umowa podpisana przez Solaris z Unibuss zakłada, że pojazdy trafią do klienta jesienią tego roku. „Model, który dostarczymy do Unibuss, został wybrany Autobusem Roku 2017. Elektryczne autobusy Solaris zostały już sprawdzone w Europie północnej m.in. w Szwecji i Finlandii, a teraz chcemy udowodnić, że równie dobrze sprawdzą się w Oslo. Innowacyjny system ładowania zastosowany w tych autobusach pozwala na zastosowanie mniejszych baterii, dzięki czemu można było wygospodarować miejsce na dodatkowe siedzenia dla pasażerów” – powiedział Sverre Skaar, Dyrektor Zarządzający Solaris Norge.
Jeden z największych przewoźników w Norwegii, z flotą blisko 750 pojazdów wożących pasażerów we wschodniej części kraju, Unibuss jest jednocześnie jednym z najbardziej ekologicznych przedsiębiorstw transportowych. Używa autobusów hybrydowych, a także napędzanych wodorem, biogazem i biodieslem. Solarisy Urbino electric będą jego pierwszymi autobusami bateryjnymi. „Naszą ambicją jest, aby liczba miast, w których jeżdżą nasze autobusy, stale rosła. W ciągu najbliższych 4 lat poszerzymy naszą obecność poza obszar wschodniej Norwegii. Aby nasze plany udało się zrealizować, skupiamy się na działalnością związaną z czystszą i bardziej ekologiczną technologią, czyli autobusami elektrycznymi i wykorzystującymi CNG. Wierzymy, że to powinno stanowić priorytet przy wprowadzaniu w życie naszej ambitnej strategii rozwoju” – powiedział Oystein Svendsen, prezes Unibuss.
Elektryczne autobusy Solarisa brały udział w jazdach testowych prowadzonych w ub. roku przez przewoźników w Oslo. Ich celem było zebranie doświadczeń związanych z codzienną eksploatacją pojazdów bateryjnych w mieście. Oslo jest jedną z metropolii inwestujących w promocję elektromobilności i planuje w najbliższym czasie sukcesywne wprowadzanie autobusów elektrycznych. Władze miasta zakładają, że do 2020 r. po ulicach Oslo jeździć będzie 100 takich pojazdów, a w 2025 przynajmniej 60% floty autobusowej ma być napędzane elektrycznie.