http://www.transporttm.pl/news/27/18/Trzy-hybrydowe-rekordy

Pojazdy ciężarowe

Trzy hybrydowe rekordy

05-08-2011
28 czerwca Boije Ovebrink – legendarny szwedzki kierowca wyścigowy – ustanowił trzy nieoficjalne rekordy prędkości w klasie samochodów ciężarowych z napędem hybrydowym.

28 czerwca w Hultsfred, w Szwecji, ustanowiono dwa rekordy świata i jeden rekord Szwecji. Zaczęło się od próby prędkości ma dystansie 500 m ze startu zatrzymanego, zakończonej wynikiem 115,349 km/h. Następnie podobną próbę przeprowadzono na dystansie 1000 metrów, podczas której pojazd osiągnął średnią prędkość 152,253 km/h. Trzeci i ostatni rekord ustanowiony tego dnia to średnia prędkości 218,780 km/h na dystansie jednego kilometra ze startu lotnego.

Mean Green – to specjalnie zmodyfikowane Volvo VN, w którym zastosowano najnowszą technologię hybrydową Volvo Trucks.

Próby prędkości na lotnisku Hultsfred odbywały się pod nadzorem przedstawiciela FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa). Aby wyniki osiągnięte przez Mean Green mogły zostać uznane za oficjalne rekordy, FIA musi je jeszcze przeanalizować i potwierdzić.

Jest to ciekawy projekt, który wzbudza zainteresowanie entuzjastów samochodów ciężarowych i sportów motorowych. Jednocześnie ujawnia pełny potencjał hybrydowej technologii.

 

A TUTAJ film prezentujący bicie rekordu.