http://www.transporttm.pl/news/254/18/Mercedes-Urban-eTruck-na-testach-juz-w-tym-roku

Pojazdy ciężarowe

Mercedes Urban eTruck na testach już w tym roku

27-02-2017

Po prezentacji Urban eTruck o DMC 25 t i zasięgu do 200 km na targach IAA 2016 odzew klientów był bardzo duży, dzięki czemu już w tym roku pierwsze pojazdy trafią w ich ręce na testy w realnych warunkach transportowych. MB Trucks prowadzi rozmowy z ok. 20 potencjalnymi użytkownikami z branż transportu komunalnego i spożywczego oraz logistyki..

.

Brak emisji w miejscu eksploatacji, cisza i ładowność na poziomie 12,8 t to zalety Urban eTruck, który w niewielkiej liczbie egzemplarzy trafi najpierw do klientów w Niemczech, a później w Europie. Cel jest taki, by na podstawie realnych warunków eksploatacyjnych i profili wymagań wspólnie z klientami uzyskać dalszą optymalizację koncepcji i parametrów systemowych elektrycznej ciężarówki. Przetestowane mają zostać m.in. eksploatacja w trybie zmianowym, czasy ładowania, a także zarządzanie mocą akumulatora i zasięgiem.

Aby odwzorować różne warunki eksploatacyjne, 18-i 25-tonowe pojazdy otrzymają zabudowy chłodnicze, furgonowe i skrzynie ładunkowe. Pojazdy wraz ze specjalną stacją ładowania, uwzględniającą zwiększone wymagania samochodu ciężarowego, będą przekazywane klientom do eksploatacji na okres 12 miesięcy i w tym czasie nadzorowane przez dział jazd próbnych Mercedes-Benz Trucks, który zbierze dane dotyczące profili użytkowania i obszarów zastosowania. Do 2020 r. eTruck ma osiągnąć gotowość do produkcji wielkoseryjnej.

Urban eTruck jest częścią większej ofensywy pojazdów elektrycznych Daimler Trucks. W tym roku do eksploatacji testowej w małej serii wejdzie również elektryczna ciężarówka Fuso eCanter. Około 150 pojazdów zostanie przekazanych wybranym klientom w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Te plany wspomaga rozwój technologiczny: Daimler Trucks spodziewa się, że koszty akumulatorów przeznaczonych do samochodu ciężarowego o napędzie elektrycznym zmniejszą się 2,5-krotnie w okresie 1997-2025: z 500 euro/kWh do 200 euro/kWh. Jednocześnie gęstość energii akumulatorów wzrośnie z 80 Wh/kg do 200 Wh/kg.

Powietrze lepszej jakości, mniejszy poziom hałasu i ograniczenia wjazdu do miast, to postulaty słyszane w metropoliach całego świata. W przyszłości zaopatrzenie mieszkańców w żywność i inne dobra codziennego użytku będą wykonywać elektryczne samochody ciężarowe.