http://www.transporttm.pl/news/251/17/Solaris-zdobyl-duze-zamowienie-w-Belgii

Autobusy

Solaris zdobył duże zamówienie w Belgii

13-02-2017
Łącznie 208 autobusów hybrydowych zamówi w Solaris największa spółka transportu publicznego we francuskojęzycznej części Belgii, Société Régionale Wallonne du Transport (SRWT).

Całkowita wartość umowy ramowej wynosi blisko 105 mln euro. Kontrakt obejmuje zarówno dostawę, jak również serwisowanie pojazdów przez 8 lat i serwisowanie magazynów energii przez 16 lat.

To największy dotychczasowy sukces polskiego producenta na rynku belgijskim. Solarisy Urbino 12 Hybrid kupione przez SRWT będą eksploatowane przez dwóch operatorów: TEC Hainaut i TEC Liege-Verviers. W ramach umowy na łącznie 208 pojazdów, Solaris otrzymał potwierdzenie zamówienia na 97 pojazdów, z czego 10 zostanie dostarczonych już we wrześniu tego roku. Pozostałych 111 autobusów zostanie kupionych w I kw. 2018 r. z terminami dostaw w latach 2018-2019.

Solarisy dla SRWT to pojazdy hybrydowe wyposażone w jednostkę BAE Systems. Dzięki zastosowaniu magazynu energii w postaci superkondensatora, pojazdy o napędzie spalinowo-elektrycznym będą mogły pokonywać część trasy w trybie całkowicie bezemisyjnym. Inwestycja w rozbudowę floty pojazdów hybrydowych to jeden z elementów strategii grupy TEC, która zakłada ograniczanie emisji CO2 w regionie Walonii. „To niezwykle ważne zamówienie na hermetycznym rynku belgijskim, zdominowanym przez rodzimych producentów. Możemy zapewnić pasażerów grupy TEC, że dostarczymy pojazdy o najwyższym standardzie jakości i bezpieczeństwa, które ograniczają szkodliwe emisje spalin. Potwierdzeniem tego jest chociażby tytuł „Autobusu Roku 2017”. Tę najbardziej prestiżową nagrodę w branży autobusowej firma Solaris zdobyła właśnie w Belgii” – powiedział Zbigniew Palenica, Członek Zarządu firmy Solaris odpowiedzialny za Sprzedaż i Aftersales.

Firma Solaris jest europejskim liderem w zakresie e-mobilności w transporcie publicznym. Pierwszy seryjnie produkowany autobus hybrydowy w Europie zaprezentowała w 2006 r., natomiast od 2011 r. ma w ofercie także autobusy bateryjne. Dotąd Solaris dostarczył do klientów ponad 1500 pojazdów z napędem elektrycznym, które jeżdżą m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Polsce.