http://www.transporttm.pl/news/240/17/Solaris-i-Stadler-tworza-spolke-joint-venture

Autobusy

Solaris i Stadler tworzą spółkę joint venture

03-01-2017

Z dniem 1 stycznia br. Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler powołały spółkę joint venture Solaris Tram Sp. z o.o., która poprowadzi w Środzie Wielkopolskiej wspólny zakład. Solaris Tram i Stadler Polska będą uczestniczyć w przetargach na polskim i europejskimi rynku jako konsorcjum, którego liderem będzie Stadler.We wrześniu 2016 r. Solaris i Stadler zapowiedziały nawiązanie bliskiej współpracy i wspólne startowanie w przetargach. Już w przetargach na dostawę tramwajów dla Krakowa i Poznania Solaris i Stadler wystąpiły jako konsorcjum. Na konferencji prasowej na początku grudnia Solange Olszewska i Peter Spuhler ogłosili kolejny etap współpracy: Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler założą jako równorzędni partnerzy spółkę joint venture. Solaris Tram będzie budować i lakierować w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej pudła tramwajów. Montaż wstępny i końcowy będzie odbywać się w zakładach Solaris i w fabryce Stadler Polska w Siedlcach. Spółka Solaris Tram planuje zwiększenie wydajności, obecna powierzchnia produkcyjna w Środzie zostanie podwojona, powstaną nowe miejsca pracy. Zakład ma certyfikaty 9001:2015, ISO 14001:2015, DIN 15085-2, ISO DIN 3834-2 i IRIS przyznane za wysoką jakość spawania i potwierdzające spełnienie przez zakład najwyższych wymogów przemysłu kolejowego. Solaris wnosi do spółki joint venture swoją wiedzę, doświadczenie i kompetencje w obszarze pojazdów szynowych: zarządzanie, zespół inżynierów, sprzedaż, zakupy i serwis posprzedażowy.

Klienci odniosą korzyści z wieloletniego doświadczenia i szerokiej wiedzy technicznej obu przedsiębiorstw. Utworzenie jv wzmocni pozycję obu firm na rynku, zarówno w Polsce, jak i w Europie. W przyszłości tramwaje Solaris będzie można spotkać w wielu kolejnych europejskich miastach, Stadlerowi ten krok umożliwi rozszerzenia dotychczasowej działalności w Polsce. Przedsiębiorstwa zyskają również na wzajemnym dzieleniu się wiedzą technologiczną.

Podczas konferencji prasowej właściciele obu firm nie kryli zadowolenia z zacieśnienia współpracy i utworzenia nowej spółki: „Razem możemy więcej. Przy tego rodzaju współpracy nie ma dla nas lepszego partnera niż Stadler, który jest znanym na całym świecie producentem pojazdów szynowych” - powiedziała Solange Olszewska, właścicielka i Prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się znaleźć tak renomowanego partnera jak Solaris do współpracy w Polsce. Inwestycja w zakład w Środzie Wielkopolskiej jest swego rodzaju deklaracją Stadlera potwierdzającą, że poważnie traktujemy polski rynek, na którym działamy już od 10 lat. Współpracując z Solarisem będziemy mogli zaproponować klientom i pasażerom jeszcze lepsze, wygodniejsze, dostosowane do ich potrzeb rozwiązania” - podkreślił Peter Spuhler, Prezes Zarządu i właściciel firmy Stadler.

Solaris jest obecna na rynku pojazdów szynowych od 2009 r. Dostarczyła tramwaje do Poznania i Olsztyna oraz do Jeny i Brunszwiku w Niemczech, realizuje kontrakt na dostawę 41 tramwajów do niemieckiego Lipska. Stadler Polska od 10 lat jest jednym z wiodących producentów pojazdów szynowych w Polsce. W zakładzie w Siedlcach zatrudnionych jest 800 pracowników, a firma współpracuje z ponad 2 tys. polskich przedsiębiorstw. Jest także największym eksporterem pojazdów szynowych w Polsce. Do końca listopada tego roku zakład wyprodukował 320 pociągów, będących w eksploatacji w wielu krajach europejskich.