http://www.transporttm.pl/news/228/18/Nowa-Scania-zostala-Ciezarowka-Roku-2017

Pojazdy ciężarowe

Nowa Scania została Ciężarówką Roku 2017

30-09-2016

Nowa gama Scania została wybrana Samochodem Ciężarowym 2017 Roku przez jury, złożone z 25 wydawców i dziennikarzy reprezentujących 25 głównych czasopism transportowych Europy. Zdobywając 149 punktów, szwedzka ciężarówka wyprzedziła IVECO Stralisa w najnowszych wersjach XP/NP oraz MB Actros z ulepszonym silnikiem OM 471.Zgodnie z zasadami konkursu ITOY, coroczna nagroda jest przyznawana takiemu samochodowi wprowadzonemu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, który w największym stopniu przyczynił się do zwiększenia efektywności transportu drogowego. Kryteriami oceny są innowacyjność technologiczna, komfort, bezpieczeństwo, właściwości jezdne, oszczędność paliwa, wpływ na środowisko oraz wartość TOE, całkowitych zysków w długim okresie eksploatacji. Wykorzystując silne punkty obecnej gamy ciężarówek, Scania opracowała nową generację z istotnymi ulepszeniami w takich kluczowych obszarach jak aerodynamika kabiny, komfort i ergonomia, właściwości jezdne, osiągi układu napędowego, bezpieczeństwo i obsługa klienta. W układzie napędowym, jurorzy chwalili krótszy czas zmiany biegów w automatycznych skrzyniach Opticruise (skutek nowego hamulca wałka pośredniego) i wydajność najnowszego silnika 13-litrowego o mocy 500 KM z samym SCR, który oferuje zwiększoną oszczędność paliwa w szerokim zakresie zastosowań. Inną kluczową cechą nowej serii, która sprzyja zrównoważonemu transportowi, jest możliwość spalania przez wszystkie silniki Scania Euro VI paliwa HVO.

Nowa kabina zapewnia kierowcy lepszą widoczność, dzięki poprawionej pozycji bliżej przedniej szyby, większej powierzchni oszklonej, niższej tablicy rozdzielczej i wąskim słupkom. Kabiny typu S, z płaską podłogą, zapewniają wrażenia z jazdy jak w samochodzie osobowym. Członkowie jury IToY docenili także usługi zarządzania flotą i serwisu dobierane dokładnie do potrzeb konkretnego klienta, na bazie doświadczeń zdobytych na 200 tys. ciężarówek Scania połączonych z siecią obsługową.

Prestiżową nagrodę odebrał Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania, na IAA Hanower, dodając: „przyznanie Scania tego zaszczytnego tytułu jest wyrazem ogromnego uznania w branży i ukoronowaniem znakomitej pracy, jaką wykonaliśmy. Mam tu namyśli zarówno inżynierów Scania, jak i całą organizację. Naszym celem jest to, by zawsze spełniać oczekiwania i potrzeby naszych klientów. Pojazdy nowej generacji doskonale odzwierciedlają to podejście, co zostało docenione przez jury”. Przewodniczący zespołu sędziowskiego Gianenrico Griffini tak skomentował werdykt: „Wraz z nową gamą Scania dostarczyła ciężarówki, które reprezentują najwyższy poziom techniki w ciężkiej klasie i są zdolne spełniać nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby transportu.”