http://www.transporttm.pl/news/215/17/Elektryczny-Solaris-Urbino-Autobusem-Roku-2017

Autobusy

Elektryczny Solaris Urbino Autobusem Roku 2017!

29-08-2016
Najlepszym autobusem miejskim roku 2017 został elektryczny 12-metrowy Solaris Urbino. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta i jednocześnie pierwsza w historii konkursu nagroda dla pojazdu bateryjnego.

Tegoroczny konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło 5 marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris i Mercedes. Czterech pierwszych producentów stanęło w szranki z autobusami elektrycznymi, Mercedes wystawił pojazd napędzany gazem ziemnym (CNG). Nowego Solarisa Urbino 12 electric wyposażono w baterie o pojemności 240 kWh i dwa systemy ładowania: z pantografu w trakcie postoju na przystankach lub przez złącze typu plug-in z ładowarki na terenie zajezdni. Podczas konkursu bateryjny Solaris był ładowany za pomocą ładowarki nowej generacji o mocy wyjściowej 80 kW, opracowanej i wyprodukowanej przez polską firmę Ekoenergetyka. Mobilną ładowarkę plug-in podłączono do specjalnie przygotowanego słupa z pantografem. Dzięki temu zasięg elektrycznego Urbino jest w praktyce nieograniczony.

Podczas kilkudniowych testów ocenie sędziów, dziennikarzy z 20 państw, podlegały cechy mierzalne (przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu) oraz subiektywne odczucia z jazdy. Jurorzy wcielali się w role kierowców i pasażerów. Zadanie nie było łatwe, tym bardziej, że po raz pierwszy musieli oceniać tak wiele pojazdów bateryjnych. „To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej. Już w 2006 r. założyciel i właściciel firmy Solaris Krzysztof Olszewski powiedział „diesel umarł, niech żyje elektryczność”. Dzisiaj udowadniamy, że te wówczas wizjonerskie słowa stały się rzeczywistością. Od kilkunastu lat nasza firma jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym. Od 2001 r. produkujemy trolejbusy, a od 2011 r. autobusy bateryjne. Te ostatnie jeżdżą już w kilkudziesięciu europejskich miastach. Są wyposażone w różne baterie i systemy ładowania, a ich operacyjność może wynosić 24 godziny na dobę. Zastosowane rozwiązania zależą od oczekiwań klientów. Uważamy, że autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji miejskiej. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem” – powiedział dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Konkursowy Urbino był napędzany silnikami umieszczonymi w piastach kół mostu ZF AVE 130. We wnętrzu zamontowano 30 foteli Ster 8MU z pokryciem wykorzystującym miedź, działającą przeciwbakteryjnie. Z niskiej podłogi jest dostępnych 16 miejsc.

Testy porównawcze autobusów zakończyły się 3 czerwca, na wyniki przyszło czekać do ostatniego tygodnia sierpnia. „Prawie trzymiesięczny czas wyczekiwania na ostateczny rezultat nie był dla nas łatwy. Okazuje się jednak, że warto było uzbroić się w cierpliwość i otrzymać tę fantastyczną informację. Autobusem roku 2017 jest elektryczny Solaris Urbino! Udowodniliśmy, że autobusy elektryczne naszej marki są dojrzałymi, a jednocześnie niezwykle innowacyjnymi produktami, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w nowoczesnym i zrównoważonym transporcie miejskim. Ta prestiżowa nagroda jest wynikiem wspaniałej pracy zespołowej wszystkich pracowników Solarisa, ale także naszych dostawców oraz partnerów, z którymi rozwijamy nasze produkty. To także nagroda, której nie zdobylibyśmy bez naszej konkurencji. To dzięki niej możemy się nieustannie rozwijać i ulepszać nasze produkty, z korzyścią dla operatorów i pasażerów”- dodał Andreas Strecker.

Bus of The Year to organizowany nieprzerwanie od 1989 r., co 2 lata, konkurs na najlepszy autobus miejski. Pojazd, który wygrywa, otrzymuje tytuł na kolejny rok (w przypadku bieżącej edycji – na 2017). Organizatorem jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Uroczyste wręczenie statuetki „Bus of the Year” odbędzie się 21 września podczas targów IAA w Hanowerze.