http://www.transporttm.pl/news/13/17/Scania-Irizar-i6-Scania-Touring-w-ruchu

Autobusy

Scania Irizar i6, Scania Touring w ruchu

16-06-2011
Po polskiej premierze autokarów Scania Irizar i6 oraz Scania Touring na wystawie SilesiaKOMUNIKACJA w Sosnowcu, 4 dni później na Torze Kielce, producent zorganizował efektowny pokaz obu pojazdów.

Była to zarazem część obchodów 100-lecia autobusów Scania. „Równoległa premiera dwóch pojazdów” – wyjaśnił Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów Scania w Polsce - „oznacza, że Touring nie będzie konkurencją dla Irizara i6. W gamie Scanii zajmie pozycję pojazdu międzymiastowego w dobrej cenie wyjściowej, tj. pojazdu do dalekodystansowych połączeń krajowych lub obsługi krótkich tras turystycznych, a Irizar i6 (zastępując rodzinę NewCentury) będzie pełnił rolę ekonomicznego autobusu turystycznego, klasę niższego niż luksusowy model PB”. Zdementowano także pogłoski, że szybka premiera Scanii Irizar i6 jest odpowiedzią na uruchomienie w Polsce przez Grupę Wanicki niezależnej sieci handlowo-serwisowej Irizara oferującej pojazdy o integralnej zabudowie z zespołami DAF. Rzeczywiście Scania nie boi się konkurencji kooperującej z Irizarem (tj. Mercedesa, Irisbusa, MAN-a czy Volvo), gdyż na rynku europejskim jest głównym dostawcą podwozi, np. na rynku włoskim aż 90% sprzedawanych autokarów hiszpańskiej firmy jest na podwoziach szwedzkiego producenta. Produkcja konstrukcji integralnych
przez Irizara może być natomiast reakcją na szwedzko-chińską Scanię. Dowodem na to równoległy debiut Scanii Touring oraz Irizarów i4 i PB z silnikami DAF na targach w belgijskim Kortrijk w październiku 2009 r.

Więcej o premierze w najbliższym Transport-TM 7-8/2011.