http://www.transporttm.pl/news/729/17/swiatowa-premiera-Urbino-18-hydrogen

Autobusy

Światowa premiera Urbino 18 hydrogen

19-09-2022

Solaris zaprezentował 14 września w Krakowie autobus wodorowy Urbino 18 hydrogen. To drugi model wodorowy w ofercie, ze znacznymi ulepszeniami w porównaniu z wersją 12-metrową. Przegubowiec jest odpowiedzią producenta na coraz większe zapotrzebowanie rynku na pojazdy bezemisyjne.Napęd za pomocą ogniwa paliwowego jest uważany za trzecie równoważne rozwiązanie transportu bezemisyjnego, obok autobusów bateryjnych i trolejbusów. W Urbino 18 hydrogen zastosowano najnowocześniejsze dostępne na rynku ogniwo wodorowe o mocy 100 kW. Wodór jest przechowywany w dwóch zestawach butli wysokociśnieniowych na dachu: 5x312 l wzdłużnych z przodu (podobnie jak w wersji solowej) oraz 3x190 l poprzecznych w środkowej części przedniego członu. W sumie jest 51,2 kg wodoru, co zapewnia zasięg 350 km pożądany przez operatorów, niezależnie od warunków klimatycznych. Tankowanie do pełna zajmuje ok. 20 minut. Najnowszy model może być również homologowany w klasie II, co umożliwi obsługę tras międzymiastowych.

Za mniejszym zestawem butli znajduje się bateria buforowa o pojemności 60 kWh. W odróżnieniu od Urbino 12 hydrogen, nie można jej ładować plug in, jedynym źródłem energii ma być odzysk energii hamowania oraz nadwyżki mocy z ogniwa paliwowego zainstalowanego w przedniej części drugiego członu, także na dachu. Premierowy pojazd ma w „komorze silnika” tylko zespoły elektroniki wysokiej mocy, wyeliminowano też wieżę we wnętrzu zwiększając pojemność pasażerską do nawet 140 osób. Maksymalna liczba miejsc siedzących to 53, w tym 20 dostępnych z niskiej podłogi.

Pierwsze dostawy 18-metrowego przegubowca mogą nastąpić już w II kwartale 2023 r. Klienci będą mogli dostosować pojazd do indywidualnych potrzeb np. od względem układu drzwi. Standardowa w nowym modelu jest klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej z funkcją grzania pompą ciepła. Klienci będą mogli wybrać systemy wsparcia kierowcy takie jak MirrorEye czy Mobileye Shield+.

Premierowy pojazd w układzie 4-drzwiowym mieści 136 pasażerów.

Urbino hydrogen w wersji 12-metrowej zadebiutował w 2019 r. Od tego momentu blisko 100 wodorowych Solarisów dostarczono do klientów we Włoszech, Niemczech, Holandii, Szwecji i w Polsce. W Krakowie jest testowany kolejny: miasto planuje zakup aż 150 wodorowców oraz własnej stacji wytwarzania i tankowania wodoru.