http://www.transporttm.pl/news/728/18/Volvo-Trucks-IKEA-i-Grupa-Raben-woza-zeroemisyjnie

Pojazdy ciężarowe

Volvo Trucks, IKEA i Grupa Raben wożą zeroemisyjnie

19-09-2022

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. IKEA wprowadzi elektryczne ciężarówki Volvo do obsługi obsługiwanych przez Grupę Raben wewnętrznych przewozów między swoimi polskimi fabrykami.Informację podano podczas Kongresu Nowej Mobilności w dniu 14 września. W trakcie wydarzenia został także zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce ciągnik Volvo FM Electric, który zasili flotę Raben. IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, realizującym ponad 2 mln przesyłek rocznie na całym świecie. Aby osiągnąć swój strategiczny cel klimatyczny, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70% na przesyłkę (w porównaniu z rokiem 2017, z wyłączeniem dostaw ostatniej mili do klientów), stawia na elektryfikację pojazdów ciężarowych. Zeroemisyjne Volvo FM Electric będą wykorzystywane do wewnętrznego przepływu towarów między dwiema fabrykami IKEA Industry położonymi w odległości 14 km od siebie: w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce. Pojazdy będą ładowane w zakładach IKEA Industry odnawialną energią elektryczną z zewnętrznego źródła. Pierwszy elektryczny samochód ciężarowy rozpocznie pracę jesienią, plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

„Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej" - mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Zarządzający IKEA Industry Zbąszynek. „Dla Grupy Raben ten projekt jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji naszej floty, zmierzającym do realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2 zatwierdzonych niedawno naukowo przez ekspertów Science Based Targets (SBTi). Jest to również ważny projekt dla procesu transportu całopojazdowego. Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą” – szczyci się Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport.

Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych na dużą skalę w większej sieci transportowej.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych samochodów ciężarowych w 2019 r. Obecnie ma 6 seryjnych elektrycznych pojazdów na świecie, najszerszą linię w branży. Celem jest połowa udziału elektryków w całkowitej sprzedaży do 2030 r.