http://www.transporttm.pl/news/727/17/MAN-Lion-s-City-18-E-na-Kongresie-Nowej-Mobilnosci
Odwiedź także:VANZABUDOWCY

Autobusy

MAN Lion’s City 18 E na Kongresie Nowej Mobilności

19-09-2022

Na wrześniowym Kongresie Nowej Mobilności 2022 miał polską premierę przegubowy autobus elektryczny Lion’s City 18 E produkowany w zakładach starachowickich.Polska stała potęgą w produkcji e-busów: co trzeci autobus elektryczny w Unii Europejskiej w latach 2017-2021 pochodził z polskich fabryk, m.in. z MAN Bus Starachowice. W ub. roku Lion's City E osiągnął 5,5% udziału w sprzedaży autobusów miejskich MAN. Do 2025 r. połowa autobusów miejskich MAN ma mieć napęd alternatywny, a w 2030 r. 90% będzie zasilanych bateryjnie.

Przegubowy Lion's City E o długości 18 m może zabrać do 120 pasażerów. Dwa elektryczne silniki centralne napędzające 2. i 3. oś zapewniają łączną moc ciągłą 320 kW i maksymalną 480 kM. Obie osie są zsynchronizowane elektronicznie, co w razie poślizgu powoduje rozdzielenie momentu napędowego zgodnie z sytuacją. W rezultacie zwiększa się stabilność i bezpieczeństwo. Dwa silniki oznaczają także wyższy odzysk energii podczas hamowania. W rezultacie MAN Lion'sCity 18 E ma zasięg przez cały okres użytkowania akumulatorów do 200 km, a nawet do 270 km w sprzyjających warunkach klimatycznych. Energia jest magazynowana w 8 akumulatorach o łącznej pojemności 640 kWh umieszczonych wyłącznie na dachu. Oznacza to łatwiejszy dostęp dla serwisu i optymalizację układu wnętrza.

Wyposażenie MAN Lion’s City 18 E prezentowanego w Łodzi obejmuje m.in. drugie drzwi odskokowo-przesuwne, trzy platformy dla osób z niepełnosprawnością, elektryczne rolety, fotel kierowcy ogrzewany i wentylowany, gniazda USB pod każdym siedzeniem pasażerskim. Autobus testowy doposażono w systemy transmisji danych, monitoringu wizyjnego i bezpieczeństwa firmy GenesisMobo oraz tablice informacji pasażerskiej i kasowniki firmy MacroSystem. Dodatkowo GenesisMobo jest dostawcą platformy Time4BUS, na której zarządzający komunikacją miejską mają dostęp m.in. do wszelkich danych z pojazdów, mapy, podglądu monitoringu w czasie rzeczywistym i przeszłym oraz systemu do układania rozkładów jazdy. Pasażerowie w aplikacji Time4BUS mogą sprawdzić rzeczywiste czasy przyjazdów na przystanki na podstawie danych GPS. Aplikacja umożliwia śledzenie na mapie pozycji autobusu czy też sprawdzenie informacji o trasie, ma też wiele innych przydatnych funkcji np. planer podróży.

Uwagę zwraca przestronne i eleganckie wnętrze. Lion’s City E nie mają wieży silnikowej z tyłu, co dało dodatkową przestrzeń na 4 siedzenia z tyłu i lepsze oświetlenie wnętrza. To poprawia komfort i zapewnia przyjemniejszą atmosferę w środku.