http://www.transporttm.pl/news/705/17/Gornoslasko-Zaglebiowska-Metropolia-kupuje-32-elektryczne-Solarisy

Autobusy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kupuje 32 elektryczne Solarisy

27-02-2022

Podpisano umowę na dostawę 32 autobusów elektrycznych Solaris. Dwunasto- i 18-metrowe Urbino electric trafią do przewoźników w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Świerklańcu. Producent zapewni także infrastrukturę do ich ładowania.Podążając za światowymi tendencjami, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zdecydowała się na wybór autobusów elektrycznych Solaris wraz z infrastrukturą w postaci 16 ładowarek typu plug-in dla 4 zajezdni oraz 11 ładowarek pantografowych, które zostaną zainstalowane w 9 lokalizacjach, w 6 miastach na terenie Śląska i Zagłębia. Na mocy umowy do regionu GZM w 2023 r. trafi 27 Urbino 12 electric i 5 przegubowych Urbino 18 electric. Oprócz dostarczenia urządzeń ładujących, producent zobowiązał się do zrealizowania całego pakietu rozwiązań elektromobilności „pod klucz”. Obejmuje to zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia, sprawowanie nadzoru inwestorskiego oraz wybudowanie infrastruktury niezbędnej dla ładowarek. Pojazdy, które trafią na obszar GZM będą zasilane bateriami Solaris High Energy o pojemności 250 kWh w przypadku Urbino 12 electric i 400 kWh w Urbino 18 electric, ładowanymi zarówno przez pantografy, jak i złącza typu plug-in. Oba typy będą miały silniki trakcyjne zintegrowane z osią napędową.

Autobusy pomieszczą co najmniej 80 osób w przypadku Urbino 12 i 115 w Urbino 18 electric. Przewidziano poszerzone miejsce do równoczesnego przewozu wózka inwalidzkiego i wózka dziecięcego lub roweru. Dzięki klimatyzacji podróżni będą mogli cieszyć się komfortem niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz. Ponadto pojazdy zostaną wyposażone w podświetlane gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Bezpieczną podróż zapewnią układy rejestrowania wyników pracy autobusu i kierowcy oraz kontroli trzeźwości prowadzącego. Autobusy będą wyposażone w automatyczny system gaszenia. Zostaną także zaopatrzone w bramki liczenia pasażerów i kabinę kierowcy typu zamkniętego pozwalającą odseparować go od podróżnych. Na pokładzie będzie system kamer monitorujących przestrzeń pasażerską i drogę wokół pojazdu.

Solaris jest liderem w sprzedaży autobusów nisko- i zeroemisyjnych. Na ulicach europejskich miast pojawiło się do tej pory niemal 1,2 tys. elektrycznych Urbino. Podobnie jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, klienci często decydują się na zamówienie modeli o różnych długościach, najczęściej 12 i 18 m. Takie elektryczne pary można spotkać m.in. w Berlinie, Barcelonie, Warszawie, Poznaniu, czy we włoskim Bolzano.