http://www.transporttm.pl/news/651/17/Berlin-odebral-90-elektrycznych-Solarisow

Autobusy

Berlin odebrał 90 elektrycznych Solarisów

05-01-2021

Solaris zakończył dostawy 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), berlińskiej spółki transportu publicznego. To jeden z największych kontraktów na pojazdy bateryjne w Europie i największy dotychczas zrealizowany w Niemczech. Berlin ma już łącznie 123 elektryczne Solarisy.Pod koniec grudnia Solaris zrealizował 3. największe w swojej historii zamówienie na autobusy elektryczne, a zarazem jedno z największych w Europie. W czerwcu 2019 r. miejski przewoźnik z Berlina zamówił 90 bateryjnych Urbino 12. Wszystkie są już w codziennej eksploatacji. „Bardzo się cieszę, że Solaris jest częścią szybkiej transformacji berlińskiego transportu miejskiego na bezemisyjny. Stołeczny przewoźnik kolejny już raz zaufał naszej marce, za co jestem ogromnie wdzięczny. Ciche i zeroemisyjne Urbino electric, których w Berlinie jest już 123, codziennie wożą mieszkańców miasta, przyczyniając się do redukcji hałasu i zanieczyszczeń w mieście” – mówi Christian Goll, Dyrektor Zarządzający Solaris Deutschland GmbH.

Autobusy są wyposażone w baterie o pojemności nominalnej 300 kWh ładowane plug-in. Każdy zamówiony przez BVG Urbino zmieści 65 osób. Elektryczne Solarisy są wyposażone m.in. w klimatyzację z pompą ciepła, monitoring i dostępne dla pasażerów gniazda USB. Ponadto kamera skrętu wspomaga kierowcę podczas skręcania w prawo, co zwiększa bezpieczeństwo w ruchu miejskim.

Solaris jest liderem elektromobilności w transporcie publicznym w Europie. W 3 pierwszych kwartałach 2020 r. odnotował największy udział (blisko 25%) w nowo zarejestrowanych autobusach elektrycznych w Europie Zachodniej. W tym okresie na ulice europejskich miast wyjechały 242 Urbino electric.

Solaris dostarczył dotychczas niemieckim klientom ponad 180 autobusów elektrycznych, m.in. do Berlina, Drezna, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Hamburga, Hanoweru, Norymbergii, Offenbach czy Würzburga. Kolejne kontrakty są w trakcie realizacji.